70 lat na tronie Elżbiety II. Brytyjczycy przygotowują się do platynowego jubileuszu królowej
70 lat temu królowa Elżbieta II zasiadła na brytyjskim tronie. Z tej okazji ma odbyć się Platynowy Jubileusz monarchini. Brytyjczycy już szykują się na uroczystości, które trwać będą od lutego do czerwca 2022 roku. Sklepy w Zjednoczonym Królestwie pełne są pamiątek z sędziwą królową.
70 lat na tronie
Elżbieta II jest królową od 6 lutego 1952 roku, wówczas do zaledwie 26-letniej Elżbiety dotarła informacja, że jej ojciec Jerzy VI zmarł na raka gardła. Zgodnie z zasadami sukcesji to ona miała przyjąć tron po ojcu. Dziś Elżbieta II ma 95 lat i od siedmiu dekad jest królową Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej i 14 innych państwa wchodzących w skład Commonwealth.Podczas jej życia doszło do zwrotnych momentów w historii świata – II wojny światowej, utworzenia NATO, powstania UE, lądowania człowieka na Księżycu, upadku komunizmu, zamachu na WTC. Za panowania Elżbiety II urząd sprawowało 14 premierów, odwiedziła ona ponad 120 państw. Jest najdłużej panującą królową w historii.
Przygotowania do jubileuszu
Z okazji platynowego jubileuszu odbędą się kilkudniowe uroczystości. W czerwcu, miesiącu, w którym odbyła się koronacja, zorganizowany będzie m.in. wielki pochód, miejskie przyjęcia oraz liczne imprezy uliczne i koncerty z udziałem "największych gwiazd". Chętni będą także mieli możliwość zwiedzenia posiadłości monarchini.Jednak, jak podają zagraniczne serwisy, samo 70-lecie objęcia brytyjskiego tronu Elżbieta II planuje spędzić z dala od tłumów. Brytyjskie media podają, że monarchini ostatnio poleciała do Sandringham, gdzie znajduje się jej wiejska posiadłość Wood Farm.
Mieszkańcy Zjednoczonego Królestwa nie próżnują i już przygotowują się wielkiego jubileuszu. W licznych sklepach z pamiątkami można zakupić na przykład porcelanowe ozdobne talerze z wizerunkiem królowej, kubki, miniaturowe figurki czy maskotki. Z mniej konwencjonalnych pamiątek znajdziemy m.in. nakładki z ciasta ryżowego na babeczki, ściereczki do herbaty czy poduszki.
Przykłady pamiątek z okazji jubileuszu Elżbiety II.•Fot. www.countryliving.com
Platynowy Pudding
Kolejne wydarzenie związane z uroczystościami to Platynowy Pudding. Jak ogłosił Pałac Buckingham, każdy, kto skończył 8 lat, będzie mógł wziąć udział w wyjątkowym konkursie na najlepszy jubileuszowy deser, tzw. Platynowy Pudding.
Od 10 stycznia Brytyjczycy mogą zgłaszać się do konkursu. Spośród nadesłanych przepisów zostanie wybranych pięć, a ich autorzy zaprezentują swoje desery przed specjalnym jury. Zwycięski przepis zostanie udostępniony wszystkim Brytyjczykom, a przygotowany według niego pudding zostanie także zaserwowany w czasie uroczystego obiadu jubileuszowego z udziałem królowej. No i najważniejsze, deser zostanie także nazwany imieniem Elżbiety II.Pudding jest tradycyjnym daniem w Wielkiej Brytanii.
Punkt kulminacyjny obchodów
Główne obchodu zaplanowane są na weekend 2-5 czerwca. Pierwszego dnia obchodów, dokładnie w rocznicę koronacji, zaplanowano "Trooping the Colour", tradycyjną paradę wojskową, która przejdzie ulicami Londynu. Weźmie w niej udział ponad 1400 żołnierzy, parada zakończy się przelotem samolotów RAF. Tego dnia w całym kraju zostaną odpalone latarnie morskie.3 czerwca planowana jest także uroczystość w Katedrze św. Pawła, wyścigi konne w Epsom Downs, koncert na żywo "Platinum Party at the Palace", jubileuszowe lunche i wiele innych uroczystości. Weekend zakończy się wielkim widowiskiem upamiętniającym 70 lat panowania królowej, wezmą w nim udział tancerze, muzycy, żołnierze i kluczowi współpracownicy monarchini. Mieszkańcy Zjednoczonego Królestwa zachęcani są również do zasadzenia "jubileuszowego drzewa".
Pamiątki z okazji jubileuszu.•Fot. TOLGA AKMEN/AFP/East News
70 lat na tronie
Oficjalnie Elżbieta II rządzi Wielką Brytanią od 6 lutego 1952 roku, jednak jej koronacja odbyła się dużo później, 2 czerwca 1953 r. Zadecydowała o tym przede wszystkim tradycja, musiał minąć czas żałoby po królu Jerzym VI, aby móc powitać już oficjalnie nowego monarchę.Odłożenie w czasie koronacji było ważne też dla dworu ze względów praktycznych, aby można było perfekcyjnie przygotować wydarzenie, które będzie śledził cały świat. Koronacja Elżbiety II była niebywałym wydarzeniem transmitowanym w państwowej telewizji BBC. I była to pierwsza w historii koronacja w pełni transmitowana. Obejrzało ją ponad 277 mln widzów na całym świecie. W samej Wielkiej Brytanii koronację zobaczyło 20 mln 400 tys. osób. Dla porównania ślub Kate i Wiliama przed telewizorami śledziło 17,6 mln widzów. Z kolei relację ze ślubu księżnej Diany i Karola – 28 mln.
Co ciekawe, pod koniec maja 1953 r. zauważono wzrost sprzedaży odbiorników lub nawet ich wypożyczania. Wszystko po to, aby zobaczyć, jak córka Jerzego VI zostaje oficjalnie królową Zjednoczonego Królestwa.