Zablokowano przyjęcie Ukrainy do centrum cyberobrony przy NATO. Media: Weto zgłosiły Węgry

Wioleta Wasylów
Ukraina chce dołączyć do Centrum Doskonalenia Cyberobrony przy NATO. Jak się jednak okazuje, o czym poinformował sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ołeksij Daniłow, jeden z krajów blokuje jej przyjęcie do tej instytucji. Portal Europejska Prawda donosi, że tym krajem są Węgry.
Według portalu Europejska Prawda weto w sprawie przyjęcia Ukrainy do Centrum Doskonalenia Cyberobrony przy NATO zgłosiły Węgry. Fot. ATTILA KISBENEDEK / AFP / East News

W czwartek sekretarz Rady Bezpieczeństwa i Obrony Ukrainy (RBNiO) Ołeksij Daniłow przekazał, że Ukraina już od dłuższego czasu stara się o przyjęcie jej do mieszczącej się przy NATO instytucji "Cyber-NATO", czyli Centrum Doskonalenia Cyberobrony (NATO Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence - CCDCOE). Wymagane dokumenty w tej kwestii dostarczyła już latem 2021 roku.

Media: Węgry zablokowały przyjęcie Ukrainy

Jak podkreśli na antenie jednej z telewizji Daniłow, kandydatury krajów chcących wejść w szeregi "Cyber-NATO" mogą być zaaprobowane tylko w wyniku jednomyślnej decyzji wszystkich państw członkowskich.


Dodał, że choć w ostatnich miesiącach Ukraina musi mierzyć się z widmem możliwej inwazji ze strony Rosji i pada ofiarą cyberataków, to jeden z krajów był przeciwny przyjęciu jej do Centrum Doskonalenia Cyberobrony przy NATO i zgłosił weto.

Czytaj także: Spotkanie Zełenskiego z Erdoganem przełomem? Turcja gotowa prowadzić mediacje z Rosją

– Jeden z europejskich krajów odmówił udziału naszemu krajowi w tej instytucji – zdradził w czwartek sekretarz RBNiO. Potem sprecyzował, że chodzi o jednego z sąsiadów Ukrainy, którzy należy do Unii Europejskiej.

Według informacji zebranych przez portal Europejska Prawda, który powołuje się na swoje źródła, Ukraina miała zostać przyjęta do organizacji w styczniu 2022 roku, ale przeciwko jej członkostwu postanowiły oponować Węgry.

Czytaj także: "USA będą reagować na zagrożenia". Pentagon ujawnił szczegóły ws. wzmocnienia sił w Europie

Budapeszt w ostatnim czasie sprzeciwia się organizowaniu spotkań wysokiego szczebla między NATO i Ukrainą. Jest to spowodowane wprowadzonymi na Ukrainie ustawą oświatową i ustawą o języku, które według Węgrów naruszają prawa zamieszkującej Zakarpacie mniejszości węgierskiej.

NATO "nie zamyka drzwi przed Ukrainą"

Przypomnijmy, że między Rosją, NATO i USA trawa wymiana oświadczeń w związku z żądaniami Kremla związanymi z zapewnieniem im przez Zachód tzw. gwarancji bezpieczeństwa. Władimir Putin twierdził, że jest gotowy odstąpić od eskalacji napięcia przy granicy z Ukrainą, jeśli NATO nie będzie wspierać militarnie Ukrainy, zrezygnuje z aktywności militarnej na wschodzie oraz z rozszerzenia Sojuszu o wschodnie państwa.

Czytaj także: To nie w smak Kremlowi. Zdecydowane stanowisko NATO w sprawie Ukrainy

Jednak, jak informował dziennik "El Pais", który miał dotrzeć do listów wysłanych przez USA i NATO na Kreml, kierownictwo Sojuszu – poza nawoływaniem do natychmiastowej deeskalacji napięcia na linii Moskwa-Kijów – oznajmiło, że nie zaprzestanie polityki otwartych drzwi i dlatego "odmawia zamknięcia drzwi Ukrainie", jeśli ta będzie starała się o wstąpienie do NATO.

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut