Nie żyje Jarosław Marek Rymkiewicz. Poeta i dramaturg miał 86 lat

redakcja naTemat
Nie żyje Jarosław Marek Rymkiewicz. Poeta, eseista, dramaturg i krytyk literacki miał 86 lat. Informację o śmierci pisarza przekazał w mediach społecznościowych jego syn Wawrzyniec. "Patriota, autorytet, jak mało kto rozumiał i kochał Polskę. Cześć Jego Pamięci!" – napisał na Twitterze minister kultury Piotr Gliński.
Nie żyje Jarosław Marek Rymkiewicz. Poeta, eseista, dramaturg i krytyk literacki miał 86 lat. JACEK BARCZ/East News
O śmierci Jarosława Marka Rymkiewicza poinformował w sobotę w mediach społecznościowych jego syn Wawrzyniec. Z komunikatu wynika, że pisarz zmarł 3 lutego. "Ogromnie smutna wiadomość: odszedł Jarosław Marek Rymkiewicz, wielki poeta i intelektualista. Patriota, autorytet, jak mało kto rozumiał i kochał Polskę. Cześć Jego Pamięci! RIP" – napisał na Twitterze minister kultury Piotr Gliński.

Wspomnijmy, że Gliński w 2016 r. wyróżnił Rymkiewicza "za całokształt twórczości jako eseistę, dramaturga i autora m.in. tomu 'Zachód słońca w Milanówku'". W tym też roku pisarz otrzymał Nagrodę im. Lecha Kaczyńskiego, która – jak sam określił – była dla niego ukoronowaniem wszystkich nagród, bo związana jest z imieniem wielkiego prezydenta.

Kim był Jarosław Marek Rymkiewicz?


Jarosław Marek Rymkiewicz urodził się 13 lipca 1935 r. w Warszawie. Uwielbiany przez prawicę, był jednocześnie powszechnie ceniony za swoje poezje, czego dowodem była nagroda Nike za tom "Zachód słońca w Milanówku".


W 1957 r. Rymkiewicz wydał swój pierwszy tomik wierszy "Konwencje"; potem ukazały się: "Człowiek z głową jastrzębia", "Metafizyka", "Co to jest drozd".

Jako autor dramatyczny debiutował pod koniec lat 50. XX w. na łamach miesięcznika "Dialog" dwiema imitacjami dramatów antycznych – "Eurydyka, czyli każdy umiera tak, jak mu wygodniej" i "Odys w Berdyczowie". W latach 60. publikował co kilka lat nowe komedie i tragifarsy.

Poeta brał też aktywny udział w życiu politycznym. W 1964 r. Rymkiewicz podpisał się pod "Listem 600". Rozczarowany PRL-owskim systemem poeta zaczął sympatyzować z opozycją demokratyczną, publikować na emigracji i w drugim obiegu.

Zmieniła się także jego poetyka. Wydane w 1984 r. "Rozmowy polskie latem 1983" okazały się jedną z najważniejszych książek odwołujących się do mitu "Solidarności". W 1985 r. Rymkiewicz został usunięty z Instytutu Badań Literackich PAN za działalność opozycyjną (do IBL-u powrócił w latach 90.). Po 1989 r. niejednokrotnie komentował w wywiadach i w swoich dziełach życie społeczne i polityczne.
W 2007 r. ukazało się "Wieszanie", obszerny esej o wydarzeniach z 1794 r., kiedy to lud stolicy dokonywał egzekucji winnych rozbioru kraju. Za ten utwór Rymkiewicz otrzymał Nagrodę Literacką im. Józefa Mackiewicza.

Za "Wieszanie" otrzymał również Nagrodę TVP Kultura w kategorii "literatura", a w 2015 r. podczas gali Festiwalu Puls Literatury w Łodzi ogłoszono poetę laureatem Nagrody Literackiej im. Juliana Tuwima za całokształt twórczości – spotkało się to z licznymi kontrowersjami. Pod werdyktem nie podpisały się publicystka i socjolożka Kinga Dunin oraz wydawczyni Beata Stasińska.

W najnowszym tomiku wierszy "Metempsychoza. Druga księga oktostychów" (2017 r.) poeta opowiedział o cyklu życia, którego nierozerwalną częścią są starość, przemijanie i śmierć.
Czytaj także: Od młodego komunisty do idola prawicy. "Newsweek" o wszystkich maskach Jarosława M. Rymkiewicza