Żakowski w "Allegro ma non troppo": Gigantyczną rolę w Polsce gra rosyjska agentura

redakcja naTemat
Gościem najnowszego odcinka podcastu Jacka Pałasińskiego "Allegro ma non troppo" jest Jacek Żakowski. Rozmowa ze znanym publicystą dotyczyła m. in. stanu polskiego państwa i zagrożeń dla naszej niepodległości, kondycji branży medialnej oraz szans na pozytywne zmiany w najbliższych latach. Zapraszamy do słuchania, oglądania i komentowania.
Gościem Jacka Pałasińskiego w najnowszym odcinku podcastu "Allegro ma non troppo" jest Jacek Żakowski. Fot. naTemat.pl

Jacek Żakowski w "Allegro ma non troppo" o "potędze putinowskiej agentury"

Rozmowa z Jackiem Żakowskim rozpoczęła się od przypomnienia cytatu z Istvána Bibó. Węgierski opozycjonista z lat 50-tych, który był twórcą legendarnej proklamacji "Za wolność i prawdę" pisał, że "gdy w naszej części Europy ktoś się budzi, to najpierw sprawdza, czy jego kraj jeszcze istnieje". Jacek Pałasiński zapytał więc swojego gościa, czy nadal istnieje kraj nad Wisłą.
Jacek Żakowski
w podcaście Jacka Pałasińskiego "Allegro ma non Troppo" w naTemat.pl

Kraj moim zdaniem istnieje, z państwem jest nie bardzo... I to jest dość dramatyczny problem. Zapytałeś, czy Polska jest niepodległa? Moim zdaniem częściowo jest niepodległa. Moim zdaniem gigantyczną rolę w polskim państwie gra rosyjska agentura.

Rozbudowana i bezkarna dzięki między innymi - w przeważającej mierze - działaniu Antoniego Macierewicza, który zlikwidował polskie służby chroniące nas przed innymi służbami. I wydaje mi się, że to jest jeden z głównych problemów polskiego państwa - potęga putinowskiej agentury w polskiej polityce...

Gorzkich ocen nie zabrakło niestety także w dalszej części rozmowy z Jackiem Żakowskim, który w pewnym momencie pochylił się nad wzrastającymi nastrojami nacjonalistycznymi.

– Nacjonalizm nam zamyka, czy bardzo ogranicza, możliwość przyjmowania talentów z zewnątrz. Przecież arabscy lekarze umierają w polskich lasach, a polscy pacjenci umierają w szpitalach, czekając na lekarzy – stwierdził gość podcastu "Allegro ma non troppo".

Praca w mediach "robotą głupiego"?

Dwaj niezwykle doświadczeni ludzie mediów długo dyskutowali również o kondycji swojej branży. Jak zauważył Pałasiński, większość współczesnych dziennikarzy wykonuje "robotę głupiego", czyli mozolną, powtarzalną i po prostu frustrującą.

– Ja im bardzo współczuję, ale to zawód, któremu trzeba się oddać. To jak skrzypce, trzeba mieć determinację, pracowitość, szczęście i talent – odparł Żakowski. – Jeśli której z tych rzeczy zabraknie, to trzeba iść do innej pracy – spointował.

Jakie jeszcze tematy poruszono w tej długiej i pasjonującej rozmowie, dowiecie się oglądając podcast "Allegro ma non troppo, czyli godzina z Jackiem":
Jacek Pałasiński – teatrolog, dziennikarz telewizyjny i radiowy, korespondent, Członek Zarządu Stowarzyszenia Prasy Zagranicznej we Włoszech. Jest absolwentem Wydziału Wiedzy o Teatrze warszawskiej PWST (obecnie Akademia Teatralna im. Aleksandra Zelwerowicza).

"Allegro ma non troppo", czyli godzina z Jackiem, to jeden z podcastów naTemat.pl, w którym znakomity dziennikarz Jacek Pałasiński, rozmawia z wybitnymi osobistościami na istotne tematy, z lekkim przymrużeniem oka. Samo "allegro ma non troppo" to termin muzyczny, który potocznie oznacza "wesoło, ale nie za bardzo" i taki też jest motyw przewodni podcastów Pałasińskiego.

Obejrzyj więcej odcinków "Allegro ma non troppo, czyli godzina z Jackiem":