Już należy znieść większość obostrzeń? Polski ekspert popiera taki pomysł

Wioleta Wasylów
Nie jest tajemnicą, że największe siły w ochronie zdrowia są obecnie przeznaczane na walkę z pandemią COVID-19. I choć dane związane z dzienną liczbą zakażeń są nadal bardzo wysokie, to według prof. Piotra Kuny z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi obecna sytuacja epidemiologiczna pozwala na zniesienie większości obowiązujących restrykcji i skupienie się na walce z innymi chorobami.
Prof. Kuna uważa, że lwia część restrykcji wprowadzonych w związku z walką z COVID-19 powinna już zostać zniesiona. Fot. Iwona Burdzanowska / Polska Press / East News
– Jestem zwolennikiem zniesienia prawie wszystkich ograniczeń epidemicznych – łącznie z kwarantanną – oznajmił cytowany przez "Puls Medycyny" prof. Piotr Kuna. Kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergologii z Uniwersytetu Medycznego w Łodzi twierdzi, że jest wiele czynników, ze względu na które znaczna większość obowiązujących obostrzeń, wprowadzonych ze względu na walkę z COVID-19, powinna zostać wycofana.

Prof. Kuna chce zniesienia większości restrykcji

Prof. Kuna wskazuje, że wśród zakażeń dominuje wariant Omikron, który jest bardziej zaraźliwy, ale najczęściej wiąże się z dużo łagodniejszym przebiegiem choroby. Podkreśli, że ogromny wzrost liczby nowych przypadków koronawirusa oznacza jedynie niewielki wzrost liczby hospitalizacji, a sytuacja jest stabilna. – Liczba pacjentów na OIOM-ach nawet się zmniejszyła w stosunku do tego, co było kilka tygodni wcześniej – dodał.


Czytaj także: "To ciężar dla pokoleń katolików". Lekarz dobitnie podsumował brak Kościoła w walce z pandemią

Co więcej, kierownik Kliniki Chorób Wewnętrznych, Astmy i Alergologii uważa, że ogólnie wirus SARS-CoV-2, wbrew wcześniejszym obawom, nie jest aż tak "zjadliwy" jak inne, a na dużą liczbę zgonów w największej mierze wpływał nieodpowiedni, "oparty na emocjach", system walki z COVID-19.

Jednocześnie prof. Kuna podkreślił, że inna przewlekłe choroby wzbierają znacznie większe śmiertelne żniwo i to na walkę z nimi powinno się przenieść siły. – Przyszła pora na skierowanie swojej uwagi na pacjentów z innymi chorobami – zaniedbywanych od dwóch lat – stwierdził.

Zapowiedź Niedzielskiego odnośnie łóżek covidowych

W zeszłym tygodniu poza weekendem liczba nowych przypadków koronawirusa wahała się od 40 do 57 tys. zakażeń. Liczba ofiar wciąż też jest spora, wahająca się od ponad 100 do ponad 300.

Sytuacja wygląda lepiej, jeśli chodzi o hospitalizacje, których wzrost nie jest tak duży. W ten poniedziałek Ministerstwo Zdrowia informowało o tym, że na 30 926 łóżek covidowych w szpitalach w całej Polsce jest wolnych 19 287 z nich, zaś na 2695 respiratorów, wolnych jest 1150. Na kwarantannie jest 480 925 osób.

Czytaj także: Będzie mniej covidowych łóżek w szpitalach. Jest zapowiedź ministra zdrowia

Już w niedzielę minister zdrowia Adam Niedzielski informował na swoim Twitterze, że możliwe jest zmniejszenie liczby łóżek covidowych.

"Obłożenie łóżek wzrasta o wiele wolniej niż tempo wzrostu zakażeń w ostatnich tygodniach. Dlatego w zbliżającym się tygodniu będziemy podejmować decyzje o redukowaniu infrastruktury szpitalnej przeznaczonej do walki z COVID-19 przywracając ją do leczenia innych chorób" – napisał minister.

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut