Groźny wirus Lassa w Wielkiej Brytanii. Jest pierwsza ofiara śmiertelna

Anna Świerczek
W piątek brytyjskie media obiegła informacja o trzech osobach zakażonych wirusem Lassa. Niestety, jeden z chorych zmarł. To pierwsze przypadki wirusa Lassa w Wielkiej Brytanii od 2009 roku. Zakażeni to członkowie rodziny, która niedawno wróciła z Afryki Zachodniej, gdzie choroba ta występuje endemicznie.
W Wielkiej Brytanii wykryto trzy zakażenia groźnym wirusem Lassa. (zdjęcie ilustracyjne) Fot. Marcin Nowak / Reporter

Informacje o nowych zakażeniach wirusem Lassa przekazała Brytyjska Agencja Bezpieczeństwa Zdrowotnego. Zakażone osoby to członkowie jednej rodziny, którzy w ostatnim czasie podróżowali do Afryki Zachodniej. To właśnie tam ten wirus występuje najczęściej.

Brytyjskie portale, między innymi Sky News, poinformowały, że w piątek jedna z zakażonych osób zmarła – śmierć poniósł mężczyzna pochodzący z Bedfordshire we wschodniej Anglii.

Jak podkreślają media, to pierwsze przypadki wirusa Lassa w Wielkiej Brytanii od 2009 roku. Wcześniej odnotowano w tym kraju jedynie osiem przypadków.


Dr Susan Hopkins, główna doradczyni medyczna w Agencji Bezpieczeństwa Zdrowotnego, uspokaja, że wirus Lassa nie rozprzestrzenia się łatwo między ludźmi. – Ogólne ryzyko dla społeczeństwa jest bardzo niskie – przekazała.

Gorączka krwotoczna Lassa


Gorączka Lassa to ostra wirusowa choroba krwotoczna wywoływana przez wirusa Lassa. Ludzie zwykle zarażają się wirusem Lassa poprzez kontakt z żywnością lub przedmiotami gospodarstwa domowego, skażonymi moczem lub kałem zakażonych szczurów – obecnym w wielu krajach Afryki Zachodniej, gdzie choroba ma charakter endemiczny.

Wirus może również rozprzestrzeniać się przez zakażone płyny ustrojowe. Większość osób z gorączką Lassa w pełni wyzdrowieje, jednak u niektórych osób może wystąpić poważna choroba.

Jak podaje Główny Inspektorat Sanitarny, w około 80 proc. przypadków zakażenia przebiega bezobjawowo. W pozostałych przypadkach po okresie inkubacji trwającym około 7-15 dni, pojawiają się ostre objawy, wynikające z uszkodzenia wielu narządów. Dochodzi m.in. do pogorszenia stanu ogólnego, gorączki, bólów głowy, gardła, mięśni.
Czytaj także: Amantadyna skuteczna przeciw COVID-19? Resort zdrowia przedstawił jednoznaczne wyniki badań

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut