Trzy głosy PiS zdecydowały. Rada Mediów Narodowych wybrała władze Polskiego Radia

Tomasz Ławnicki
Agnieszka Kamińska ponownie została wybrana na stanowisko prezesa Polskiego Radia – dowiedziało się naTemat. Wyboru dokonała Rada Mediów Narodowych. – Kandydatura pani Kamińskiej przeszła trzema głosami przedstawicieli PiS – potwierdził w rozmowie z naTemat członek RMN Robert Kwiatkowski. Jak dodał, zarząd PR S.A. pozostanie jednoosobowy.
Prezes Polskiego Radia Agnieszka Kamińska wybrana na kolejną kadencję. Fot. Piotr Molecki / East News
Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google


Bez zmian we władzach Polskiego Radia. Rada Mediów Narodowych na kolejną kadencję wybrała Agnieszkę Kamińską, kandydatkę przewodniczącego RMN Krzysztofa Czabańskiego. Kandydaturę tę poparły także przedstawicielki PiS: Joanna Lichocka i Elżbieta Kruk. Przedstawiciele opozycji, Robert Kwiatkowski i Juliusz Braun, byli przeciwko.


Przed posiedzeniem RMN pojawiały się opinie, że być może podczas posiedzenia zarząd Polskiego Radia zostanie poszerzony. Padały nazwiska możliwych kandydatów na wiceprezesów. Taka decyzja jednak nie zapadła – przekazał naTemat Robert Kwiatkowski.

Czytaj także: Nikt nie był w stanie zniszczyć tak wiele, tak szybko. Nawet w PiS mają dosyć prezes Polskiego Radia

Agnieszka Kamińska do zarządu Polskiego Radia trafiła w grudniu 2019 r. Wcześniej przez blisko rok była dyrektorem radiowej Jedynki. Jako członek zarządu od razu uzyskała kompetencje o wiele szersze niż ówczesny prezes Andrzej Rogoyski. Odpowiadała m.in. za wszystkie anteny PR S.A.

Miesiąc później, w styczniu 2020 r., Rogoyski został odwołany, a Kamińska została prezesem. Nie powołano żadnych zastępców, w związku z czym zarządza ona radiem jednoosobowo.

Ona sama zapewnia, że czas jej rządów w Polskim Radiu to pasmo sukcesów. Podsumowując rok 2020 chwaliła się powstaniem Radia Kierowców ("Mamy już słuchaczy nawet w Bangladeszu!") oraz wydanymi przez nadawcę albumami fonograficzno-ikonografcznymi (m.in. "Prezydent RP Lech Kaczyński – Świadectwo" oraz "Smoleńsk – ostatnia misja"). Za największy sukces roku 2021 uznawała zaś transmisje Konkursu Chopinowskiego.

Czytaj także: "Płakali i tupali nogami, jak wynoszono ich z Trójki". Radna PiS zachwycona zmianami w radiu

Jednak te dwa lata rządów Agnieszki Kamińskiej to przede wszystkim dalszy drastyczny spadek słuchalności głównych anten Polskiego Radia oraz dewastacja Studia Reportażu i Programu III Polskiego Radia, z którego odeszła zdecydowana większość pracowników.

Nawet w szeregach PiS nie brakuje krytyków Kamińskiej. Wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska w oficjalnych pismach wskazywała, że "wyjątkowa nieudolność w zarządzaniu Polskim Radiem ośmiesza instytucję z blisko stuletnią historią i bez wątpienia prowadzi do zapaści, która przez lata będzie kojarzona z obozem dobrej zmiany".

Z kolei szef rady programowej Polskiego Radia, poseł PiS Marek Suski ubolewał, że zarząd radia "nie radzi sobie ze znalezieniem pomysłu na Trójkę". – Mamy katastrofalny spadek słuchalności. Pani prezes nie przedstawiła wizji wyjścia z tej sytuacji – zauważał Suski.
Czytaj także: Prezes Polskiego Radia wyjawia, dlaczego tak uwzięła się na Trójkę. Padły kuriozalne argumenty

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut