"Nasze wojska są w pełnej gotowości". Jest stanowisko polskiego rządu po ataku na Ukrainę
24 lutego doszło do oficjalnego potwierdzenia inwazji Rosji na Ukrainę. – Dzisiejsze wydarzenia to wypowiedzenie wojny. Społeczność międzynarodowa musi być jednomyślna i wysłać jeden sygnał – odniósł się do rosyjskiego ataku rzecznik rządu Piotr Müller. Jak podkreślił, "nasze wojska są w pełnej gotowości".
- Piotr Müller podczas zwołanej w czwartek wcześnie rano konferencji przekazał informacje o działaniach polskiego rządu w związku z atakiem Rosji na Ukrainę
- – Dziś w trakcie dnia będą odbywały się wszystkie właściwe komitety monitorujące sytuację w kraju, również w zakresie cyberbezpieczeństwa – zapowiedział
W czwartek ok. 4.00 polskiego czasu inwazja Rosji na Ukrainę stała się faktem. W orędziu wyemitowanym po godz. 5:30 czasu moskiewskiego Władimir Putin poinformował, że dał zgodę na wymierzoną w Ukraińców operację, która ma służyć "ochronie ludności w Donbasie".
W związku z atakiem z całego świata płyną głosy potępienia dla działań Rosji i wsparcia dla Ukrainy. Na konferencji prasowej w czwartek rano rzecznik polskiego rządu przekazał, że zostały wszczęte procedury, które przewidziane są w tego typu kryzysowych sytuacjach.
– W nocy Rosja zaczęła agresję militarną na Ukrainę. W tej chwili trwa posiedzenie komitetu bezpieczeństwa narodowego pod przewodnictwem wicepremiera Kaczyńskiego. Przed chwilą została wydana dyspozycja do naszego przedstawiciela przy NATO w związku z art. 4 Traktatu Waszyngtońskiego, czyli wspólnego spotkania i monitorowania sytuacji – oznajmił Piotr Müller.
Jak dodał, o godzinie 8:30 rozpocznie się rada Sojuszu Północnoatlantyckiego, na której będą podjęte obrady w tym zakresie.
– Będziemy jednoznacznie domagać się, aby na Rosję zostały nałożone jak najdalej idące sankcje. Dzisiejsze wydarzenia, które obserwujemy, to wypowiedzenie wojny. Społeczność międzynarodowa musi być jednomyślna i wysłać jeden sygnał – skomentował.
Rzecznik rządu wskazał ponadto, że "nasze wojska też są w pełnej gotowości, a ostatnie tygodnie służyły to tego, "aby przygotować nasze wojsko". Podczas konferencji Piotr Müller odniósł się także do kwestii cyberbezpieczeństwa.
– Dziś w trakcie dnia będą odbywały się wszystkie właściwe komitety monitorujące sytuację w kraju, również w zakresie cyberbezpieczeństwa. Już teraz obserwujemy sytuację ataków również o charakterze cybernetycznym – podkreślił
Dodajmy, że około 6 rano Andrzej Duda rozmawiał z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. "To bezprecedensowy akt gwałtu na normach prawa międzynarodowego. Rosja wyklucza się z międzynarodowej wspólnoty" – skomentował prezydent Polski.
Po tym, jak Rosja zaatakowała w nocy Ukrainę, Wołodymyr Zełenski ogłosił wprowadzenie stanu wojennego. – Eksplozje było słychać w wielu miastach Ukrainy; Rosja przeprowadziła ataki artyleryjskie na infrastrukturę i straż graniczną – relacjonował prezydent Ukrainy.
Nagrania dokumentujące to, co dzieje się za naszą wschodnią granicą, udostępniają w sieci zarówno agencje prasowe, jak i zwykli mieszkańcy Ukrainy.
Czytaj także: "Atak powietrzny 88 km od granicy z Polską". Dramatyczne nagrania wybuchów na Ukrainie [WIDEO]
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut