Rosja wykluczona z Eurowizji. Stanowcza reakcja organizatorów na inwazję na Ukrainę
Rosja nie wystąpi w tegorocznej edycji Eurowizji. Europejska Unia Nadawców (EBU), która jest organizatorem konkursu, po przeprowadzeniu długich konsultacji postanowiła wykluczyć rosyjskich przedstawicieli z rywalizacji. Jest to oczywiście spowodowane inwazją wojsk Władimira Putina na Ukrainę.
- Od dwóch dni trwa inwazja Rosji na Ukrainę. Wojska Władimira Putina atakują kraj z trzech stron i ostrzeliwują wiele miast, w tym Kijów.
- Poza sankcjami gospodarczymi, Rosja odczuwa też skutki decyzji Putina m.in. na płaszczyźnie sportowej i kulturalnej.
- Europejska Unia Nadawców postanowiła wykluczyć Rosję z Eurowizji 2022.
Tegoroczna edycja Konkursu Piosenki Eurowizji odbędzie się w dniach 10-14 maja w Turynie. Mają w niej wziąć udział przedstawiciele 41 krajów. Tym razem w gronie tym zabraknie jednak Rosjan, którzy w przeszłości bardzo często plasowali się w czołówce tego konkursu.
Czytaj także: Dramatyczne zdjęcia z ostrzału ukraińskiego przedszkola. "To zbrodnie wojenne"
Rosja wykluczona z Eurowizji. Powodem inwazja na Ukrainę
W piątek organizatorzy, czyli Europejska Unii Nadawców (EBU), przekazał, że w związku z wydarzeniami na Wschodzie i inwazją wojsk Władimira Putina na Ukrainę, postanowiono wykluczyć Rosję z tegorocznej edycji Eurowizji."Żaden rosyjski zespół nie weźmie udziału w tegorocznym Konkursie Piosenki Eurowizji. Zarząd EBU podjął decyzję na podstawie dzisiejszej rekomendacji organu zarządzającego Konkursem Piosenki Eurowizji, Grupy Referencyjnej, w oparciu o regulamin imprezy i wartości EBU. Zalecenie Grupy Referencyjnej zostało również poparte przez Komitet ds. Telewizji EBU" – przekazano w oświadczeniu.
Czytaj także: Cios UEFA w stronę Rosji. Finał tegorocznej Ligi Mistrzów oficjalnie przeniesiony!
EBU podkreśliło, że podjęło taką decyzję ponieważ obawiało się, że "w świetle bezprecedensowego kryzysu na Ukrainie, uwzględnienie rosyjskiego zgłoszenia w tegorocznym Konkursie naraziłoby rywalizację na szwank".
Organizatorzy podkreślali, że jako organ apolityczny, poświęcili wiele czasu na dokładne przeanalizowanie i omówienie sytuacji, opracowanie stanowiska i podjęcie decyzji o wykluczeniu Rosji z Eurowizji.
Czytaj także: Ostra reakcja KRRiT na rosyjską agresję. Uderza w kanały wspierające reżim Putina
"Pozostajemy oddani ochronie wartości konkursu kulturalnego, który promuje międzynarodową wymianę i zrozumienie, łączy publiczność z różnych krajów, celebruje różnorodność poprzez muzykę i jednoczy Europę na jednej scenie" – zaznaczyło EBU.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut