UE przyjęła drugi pakiet sankcji! Zamrożony osobisty majątek Władimira Putina

Agnieszka Miastowska
Ursula von der Layen zapowiedziała nałożenie surowych sankcji na Rosję za jej atak na Ukrainę. Jak się teraz okazuje, Unia Europejska przyjęła pakiet zakładający między innymi majątek prezydenta Rosji.
Unia Europejska uderzyła sankcjami w Putina. Zamroziła majątek prezydenta Rosji. Fot. Na Temat
Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google

Unia Europejska zamroziła majątek prezydenta Rosji

W sprawie rosyjskiej agresji na Ukrainę niedawno wypowiedziała się przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Zapowiedziała Wladimirowi Putinowi bardzo dotkliwe sankcje, które mają go powstrzymać przed dalszym atakiem Ukrainy.


– Dzisiaj przedstawimy olbrzymi pakiet sankcji do przyjęcia przez liderów państw UE; będzie dotyczył strategicznych sektorów rosyjskiej gospodarki, poprzez zablokowanie im dostępu do technologii i rynków – podkreślała Ursula von der Leyen.

Szefowa KE przekonywała, że w pakiecie sankcji będą zawierały się sankcje finansowe wymierzone w 70 proc. rosyjskiego rynku bankowego i kluczowe przedsiębiorstwa państwowe, w tym obronne.

Co więcej, na Rosję miał zostać nałożony zakaz eksportu, który uderzy szczególnie w sektor naftowy.

"Nasz zakaz eksportu uderzy w sektor naftowy, uniemożliwiając Rosji modernizację rafinerii. Po trzecie: zakazujemy sprzedaży samolotów i sprzętu rosyjskim liniom lotniczym – tłumaczyła szefowa KE.

– Po czwarte, ograniczamy dostęp Rosji do kluczowych technologii, takich jak półprzewodniki czy najnowocześniejsze oprogramowanie. Wreszcie: wizy. Dyplomaci i ludzie biznesu nie będą już mieli uprzywilejowanego dostępu do Unii Europejskiej – kontynuowała Ursula von der Leyen.

Ursula von der Leyen podkreślała, że sankcje i ograniczenia uderzą m.in. w rosyjską gospodarkę i że są wielkim dowodem na solidarność i zgodność Unii Europejskiej.

W piątkowy wieczór łotewski minister spraw zagranicznych Edgars Rinkēvičs na swoim Twitterze poinformował o szczegółach przyjęcia drugiego pakietu sankcji na samego Władimira Putina.

Jak czytamy we wpisie na Twitterze, Unia Europejska zamraża nie tylko majątki prezydenta Rosji, ale także rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa. "Rada do Spraw Zagranicznych Unii Europejskiej zatwierdziła właśnie drugi pakiet sankcji, w tym sankcje finansowe dla rosyjskiego prezydenta Władimira Putina i ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa. Trzeci pakiet sankcji w przygotowaniu" – czytamy we wpisie na Twitterze.

Rosja odcięta od SWIFT?

Temat sankcji nakładanych na Rosję poruszył w czasie swojego przemówienia w piątek wieczorem także wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa Josep Borrell. Wypowiedział się on na temat odcięcia Rosji od programu SWIFT.

SWIFT to skrót od Society for Worldwide Interbank Financial Telecommunication, czyli Stowarzyszenia na rzecz Światowej Międzybankowej Telekomunikacji Finansowej.

Odcięcie Rosji od tego systemu sprawiłoby ograniczonie kraju w swojej zdolności do udziału w światowym handlu lub pozyskiwania finansowania z zagranicy. Rosyjskie banki nadal mogłyby transakcje transgraniczne, ale musiałyby polegać na przestarzałych technologiach, takich jak faks i poczta e-mail, co spowolniłoby ten proces i zwiększyłoby koszty.

Josep Borrell oznajmił, że w ciągu najbliższych kilku dni zapadnie decyzja dotycząca wyłączenia Rosji z systemu SWIFT. Do niedawna Niemcy podkreślały natomiast, że za wcześnie na tak poważny ruch.



Więcej informacji wkrótce.
Czytaj także: Prezydent Turcji znów zaskoczył. "NATO powinno podjąć bardziej zdecydowane kroki"