Tusk uderza w hipokryzję Johnsona. Jednym wpisem pokazał różnice w pomocy Ukraińcom

Łukasz Grzegorczyk
08 marca 2022, 10:51 • 1 minuta czytania
Donald Tusk w krótkim wpisie porównał, jak Unia Europejska i Wielka Brytania pomagają uchodźcom z Ukrainy. Lider Platformy Obywatelskiej pokazał dane, które są miażdżące dla Borisa Johnsona.
Donald Tusk porównał pomoc, jak Ukraińcy dostają w Polsce i Wielkiej Brytanii. Fot. Stefan Rousseau/Press Association/East News

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google


"Solidarność w działaniu. Wielka Brytania przyznała ukraińskim uchodźcom 50 wiz, a Polacy w ciągu dwóch tygodni przyjęli 1,2 mln Ukraińców. 'Jesteśmy hojni, jak tylko możemy, jesteśmy bardzo, bardzo hojni' – mówi Boris Johnson" – napisał Donald Tusk. Szef Platformy Obywatelskiej i Europejskiej Partii Ludowej dołączył też wymowną emotikonę, którą dał do zrozumienia, co myśli o działaniach brytyjskiego rządu ws. pomocy Ukrainie.

Tusk w swoim wpisie powołał się na najnowsze dane Straży Granicznej. Wynika z nich, że od 24 lutego, czyli od momentu inwazji Rosji na pełną skalę, z Ukrainy do Polski przyjechało 1,2 mln osób. W setki tysięcy z nich przyjmują już nasi unijni partnerzy z Niemiec, Szwecji czy Francji.

50 brytyjskich wiz dla Ukraińców

Jak podawała stacja BBC, pięćdziesięciu Ukraińców otrzymało wizy w ramach programu dla uchodźców mających powiązania rodzinne w Wielkiej Brytanii. Był to około 1 proc. z 5 535 osób, które złożyły wnioski od momentu uruchomienia programu 48 godzin wcześniej. Dane pochodziły z poniedziałku (7 marca).

Czytaj także: Wielka Brytania nie chce uchodźców z Ukrainy. Wydano im... około 50 wiz

Z kolei biuro Wysokiego Komisarza Narodów Zjednoczonych ds. Uchodźców (UNHCR) podało 8 marca, że od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę kraj ten opuściło już ponad 1,7 mln uchodźców.

Jak informowaliśmy w naTemat, w UE powstał specjalny system, który pozwoli przekazywać do szpitali europejskich w szybki i sprawny sposób pacjentów z Ukrainy, którzy wymagają pilnej terapii – poinformowała komisarz UE ds. zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakides. Poza Polską zabezpieczono na ten cel ponad 10 tys. łóżek szpitalnych.

Wojna w Ukrainie

8 marca jest już 13. dniem inwazji Rosji na Ukrainę. Rosyjskie samoloty zbombardowały w nocy z poniedziałku na wtorek miasta Sumy i Ochtyrka. Zginęło co najmniej 14 osób, w tym dzieci – przekazały miejscowe władze.

To kolejne tragiczne doniesienia z dowodami na zbrodnicze działania Rosji. Wciąż atakowane są cele, które nie mają nic wspólnego z przeznaczeniem wojskowym. W wyniku bombardowań codziennie giną cywile.

Co gorsze, Rosja narusza ustalenia z negocjacji, które zakładały utworzenie korytarzy humanitarnych w celu ewakuacji mieszkańców. Władimir Putin wymyślił nawet, że korytarze humanitarne w Ukrainie można poprowadzić do... Rosji lub Białorusi. Pomysł ten zdecydowanie potępił prezydent Francji, Emmanuel Macron. Od razu sprzeciwiły się temu również władze Ukrainy.

Czytaj także: https://natemat.pl/zdrowie/400717,jest-system-ue-do-przekazywania-pacjentow-z-ukrainy-do-szpitali-w-europie