Ważna deklaracja Harris w Warszawie. Amerykańskie rakiety Patriot są już w Polsce

Natalia Kamińska
10 marca 2022, 15:51 • 1 minuta czytania
Wiceprezydentka USA Kamala Harris spotkała się w czwartek z polskim prezydentem i premierem. Podczas konferencji z Andrzejem Dudą poinformowała, że dwie baterie Patriotów trafiły właśnie do naszego kraju. Wystrzeliwane z nich pociski osiągają prędkość 6 tys. km/h.
Patrioty są już w Polsce. Ogłosiła to Kamala Harris. Fot. Piotr Molecki/East News

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google.


- Zdecydowaliśmy się przekierować dwie baterie Patriotów do Polski. Systemy Patriot zostały dostarczone już do Polski. Robimy to w ramach przypomnienia i zademonstrowania naszego zobowiązania co do bezpieczeństwa naszych sojuszników - tłumaczyła w tę decyzję wiceprezydentka USA Kamala Harris.

Żołnierze USA i system Patriot są już w Polsce

To jednak nie wszystko. Wiceprezydentka USA poinformowała także, że do Polski przerzucono kolejnych 4,7 tysięcy żołnierzy amerykańskich.

Nie zabrakło też wątków wojny w Ukrainie. – Czujemy ogromną wściekłość, gdy widzimy, co robi się niewinnym dzieciom, ojcom, matkom, babciom, dziadkom, którzy zostawiają wszystko, co do tej pory znali. Musimy zapewnić pomoc humanitarną dla uchodźców – przekonywała.

Warto przeczytać: Hojna propozycja Bidena. USA przekaże 12 mld dolarów na pomoc dla uchodźców z Ukrainy

– Rozpoczęliśmy pracę w kontekście śledztw dotyczących działań przestępczych podejmowanych przez rosyjskie instytucje, osoby, wśród których są rosyjscy oligarchowie – przekazała.

Zadeklarowała również, że USA jest gotowe bronić każdego centymetra terytorium NATO. - Poważnie przyjmujemy, że atak na jednego jest atakiem na wszystkich – zapewniła.

– Realizujemy przyjaźń i zobowiązania między USA a Polską. Stoję z wami na wschodniej flance, mówiąc o łączących nas wartościach. Na szali dziś są podstawowe zasady, które leżą u podstaw sojuszu NATO – podkreśliła.

Dwie baterie Patriotów to 16 wyrzutni rakiet przechwytujących

Dodajmy, że dwie baterie Patriotów to w sumie 16 wyrzutni rakiet przechwytujących o zasięgu do 100 kilometrów. Wystrzeliwane z nich pociski osiągają prędkość 6 tys. km/h.

Wizyta Harris w Polsce odbyła w cieniu ostatniego nieporozumienia między Polską a USA w sprawie przekazania MiG-ów Ukrainie. Polska chciała je oddać Ukrainie poprzez USA za pośrednictwem bazy w Niemczech.

Czytaj też: Jaka jest różnica między samolotami MiG-29 a F-16? Ekspert ds. lotnictwa wyjaśnia

W środę ostatecznie pomysł ten odrzucił Pentagon. Rzecznik Pentagonu John F. Kirby stwierdził iż, przekazanie myśliwców Ukrainie nie przyniesie wielkiego pożytku i są lepsze alternatywy, aby ich wesprzeć ten kraj w wojnie po inwazji Rosji. Jak mówił, USA wolą dostarczać broń przeciwpancerną i przeciwlotniczą.

Rzecznik tłumaczył mediom podczas konferencji, że według wywiadu Stanów Zjednoczonych przekazanie MiG-ów byłoby mylnie odebrane przez Rosję jako eskalacja.

- Przekazanie ich stanowi niewielką korzyść operacyjną, ale za to stanowi ryzyko - wskazał. Podziękował jednak Polsce za jej propozycję w sprawie przekazania myśliwców.

Czytaj także: https://natemat.pl/401109,tak-bayraktar-niszczy-rosyjskie-pojazdy-ukraincy-udostepnili-nagranie