"Popełniliśmy błąd". Szef amerykańskiego wywiadu o tym, że USA nie doceniło Ukrainy
Szef Wojskowej Agencji Wywiadowczej (DIA) generał Scott Berrier stwierdził w Senacie USA, że Ukraina walczy o wiele bardziej zawzięcie i odpiera skuteczniej ataki Rosji niż przypuszczali to Amerykanie. Uważa, że Ukraińców nie doceniła także Rosja. Ponadto odniósł się do propozycji Polski o przekazaniu do Kijowa samolotów MIG-29.
- Ukraińcy szesnasty dzień skutecznie odpierają większość ataków okupanta z Rosji.
- Szef Wojskowej Agencji Wywiadowczej (DIA) generał Scott Berrier powiedział w Senacie USA, że Stany Zjednoczone, tak jak Rosja, nie doceniły zdolności Ukrainy.
- Oznajmił też, że myśliwce MIG-29 nie byłyby w tej chwili aż tak użyteczne dla Ukrainy jak może wydawać się Polsce.
Trwa szesnasty dzień inwazji Rosji na Ukrainę. Wojska Władimira Putina prowadzą silny ostrzał obiektów wojskowych i cywilnych w wielu miastach. Pomimo bardzo trudnej sytuacji, Ukraińska armia z pomocą cywilów dzielnie, z pełnym poświęceniem odpiera ataki i udaje jej się bronić większości strategicznych punktów w kraju.
Czytaj także: "To była historyczna noc". Przywódcy UE przyjęli deklarację w sprawie Ukrainy
Sztab generalny sił zbrojnych Ukrainy informowały też na Facebooku o dużych stratach po stronie Rosji: wg ich szacunków zginęło ponad 12 tys. rosyjskich żołnierzy, a ukraińskiej armii udało się zniszczyć m.in. 317 czołgów, 1070 wozów opancerzonych nieprzyjaciela i 120 systemów artyleryjskich nieprzyjaciela.
Szef wywiadu wojskowego USA: Nie doceniliśmy Ukraińskiej armii
Wygląda na to, że USA nie doceniło zdolności bojowych i zawziętości Ukraińców. Tak stwierdził przed senacką komisją ds. wywiadu szef Wojskowej Agencji Wywiadowczej (DIA) generał Scott Berrier. – Założenia, które przyjęliśmy, okazały się naprawdę bardzo błędne – oznajmił i posypał głowę popiołem.Szef amerykańskiego wywiadu wojskowego przyznał, że "opierając się na różnych czynnikach" sądził, że "Ukraińcy nie są wystarczająco przygotowani". – Poddawałem w pewną wątpliwość również ich wolę walki. To była niesprawiedliwa i zła ocena z mojej strony, bowiem walczą dzielnie i honorowo. Postępują słusznie – tłumaczył.
Berrier o stratach Rosji i pomyśle Polski na przekazanie Ukrainie myśliwców MIG-29
Generał Berrier oraz Dyrektor Wywiadu Narodowego Avril Haines uważają, że tak jak USA nie doceniło Ukrainy, tak sytuację zbagatelizowała też Rosja. Ocenili, że silny opór Ukraińców i szacowane straty rosyjskiej armii wpłynęły bardzo negatywnie na morale Rosjan, a co za tym idzie – doprowadziły do złego planowania z ich strony oraz kolejnych problemów ich wojska.Szef DIA nawiązał również w Senacie USA do sprawy myśliwców bojowych MIG-29. We wtorek polskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych informowało, że Polska jest gotowa nieodpłatnie przemieścić wszystkie swoje samoloty MIG-29 do bazy w Ramstein w Niemczech i oddać je do dyspozycji Amerykanów, by ci przekazali je stamtąd Ukrainie.
Czytaj także: Niemcy ostro o polskiej propozycji z MiG-29. "Bezczelność", "komunikacyjna katastrofa"
Propozycja ta spotkała się z dużą krytyką ze strony m.in. Niemców i Amerykanów. Pentagon w oświadczeniu podkreślał, że "wizja startowania samolotów z bazy USA i NATO w Niemczech i wlatywania ich w przestrzeń powietrzną sporną z Rosją, nad Ukrainą, budzi poważne obawy dla całego sojuszu NATO" i mogłoby to doprowadzić do dodatkowej eskalacji konfliktu. Dodano też, że same MIG-i nie byłby aż tak przydatne w tej chwili dla Ukrainy.
Opinię te podzielił Berrier. Tłumaczył, że jest różnica między przekazywaniem defensywnego sprzętu wojskowego i broni bojowej, w tym takich myśliwców jak MIG-29: bo to drugie mogłoby zwiększyć ryzyko odpowiedzi ze strony Rosji.
Czytaj także: Ukraińcy przechwycili rozmowę rosyjskich żołnierzy. "Straty są ogromne, dowódca zginął" [WIDEO]
Podkreślał jednocześnie, że ukraińskie wojsko "dość skutecznie" wykorzystuje otrzymaną od Zachodu broń przeciwlotniczą, w tym pociski Stinger i dzięki temu Ukraina nie dopuściła do tego, by wojska Putina uzyskały przewagę w powietrzu.
Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut