Książę William i księżna Kate nie pojawili się na gali BAFTA. Oficjalny powód budzi wątpliwości

Weronika Tomaszewska
Nagrody Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych, przez wielu filmoznawców nazywane są brytyjski Oscarami, zostały rozdane. Prestiżowa gala, podczas której ogłasza się laureatów, to ważne wydarzenie dla kultury Wielkiej Brytanii. Jednak księżna Kate i książę William nie pojawili się na ceremonii. Dlaczego?
Książę William i księżna Kate byli nieobecni na gali filmowej BAFTA. Fot. Ian Vogler/Daily Mirror/Press Association/East News
Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google



Książę William i księżna Kate nieobecni na gali BAFTA

Za nami gala nagród BAFTA, które co roku, od 74 lat, przyznaje Brytyjska Akademia Filmowa. Laureatów i laureatki poznaliśmy 13 marca. Ceremonia odbyła się w słynnej Royal Albert Hall.

Patronami tego wydarzenia, już od jedenastu lat, są książę William i księżna Kate. Jednak ostatni raz książęca para pojawiła na czerwonym dywanie dwa lata temu. W 2021 roku ceremonię wręczenia nagród BAFTA przyćmiła śmierć księcia Filipa.


Z tego powodu William nie przybył na galę. W tym roku wnuk królowej Elżbiety II wraz z małżonką, także się nie pojawili. Pałac Kensington już wcześniej ogłosił, że para nie będzie mogła uczestniczyć w rozdaniu nagród z powodu ograniczeń związanych z napiętym grafikiem.

Warto jednak dodać, że książę i księżna Cambridge od lat wypełniają wiele zobowiązań: odwiedzają szpitale, szkoły, sadzą drzewa, rozmawiają z wolontariuszami organizacji pomocowych.

Media zwracają uwagę na to, że oficjalnie podany powód nieobecności na gali BAFTA wydaje się aż nadto prozaiczny. To oznaczałoby, że William i Kate nie znaleźli czasu, by reprezentować monarchię podczas tak ważnego dla ich kraju wydarzenia kulturalnego. Prawdziwymi przesłankami niepojawienia się na imprezie mogły być dramatyczne wydarzenia na Ukrainie.

BAFTA 2022: Uczestnicy o wojnie w Ukrainie

Warto dodać, ze na gali BAFTA 2022 pojawiały się nawiązania do napaści Rosji na Ukrainę. Przewodniczący Krishnendu Majumdar na początku uroczystości złożył hołd wszystkim, którzy cierpią z powodu wojny i przypomniał, że członkami Akademii są również filmowcy ukraińscy, którzy teraz walczą o swój kraj.

– Razem z naszymi przyjaciółmi z Ukraińskiej Akademii Filmowej wyrażamy naszą solidarność i nadzieję na powrót pokoju – powiedział. Z kolei Rebel Wilson – prowadząca wydarzenie zwróciła się do Władimira Putina, pokazując wyraźnie do kamery środkowy palec.

O Ukrainie w wywiadzie dla Sky News mówił Benedict Cumberbatch. Aktor nagrodzonych "Psich pazurów" powiedział, że zachodnie społeczeństwa, które nie mogą bezpośrednio pomagać uchodźcom, powinny przekazywać pieniądze na organizacje charytatywne. Zaznaczył też wyraźnie, że Polacy otwierają swoje domy, by przyjąć potrzebujących.

Zobacz także:

Posłuchaj "naTemat codziennie". Skrót dnia w mniej niż 5 minut