Antycyklon da się we znaki Polsce. Już za kilka dni niesamowite anomalie pogodowe

redakcja naTemat
Pod koniec drugiej dekady marca Polska ma znaleźć się pod wpływem potężnego wyżu ciśnieniowego, inaczej zwanego antycyklonem. Jak prognozują synoptycy, w Polsce ciśnienie może wzrosnąć nawet do 1050 hPa.
Antycyklon ma pojawić się w Polsce około 19 marca 2022 roku. Fot. Screen / Windy.com

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google

Według serwisu dobrapogoda24.pl, w najbliższych dniach nad Polską pojawi się antycyklon. To potężny wyż, który może wywołać wzrost ciśnienia. W Polsce antycyklon ma być odczuwalny aż do końca marca.

Czytaj także: Długoterminowa prognoza pogody. Czeka nas wyjątkowo mroźny marzec


W dalszych dniach ma to oznaczać stabilizację pogody. Nie powinno być zbyt wielu deszczów, nie mówiąc o ulewach i śnieżycach. Antycyklon może być odczuwalny głównie 19-20 marca. W centrum Polski może dojść nawet do ciśnienia w wysokości 1050-1051 hPa. Podobnie ma być na północy kraju.

Zobacz także: Zaskakująca prognoza pogody na wiosnę. Trudno uwierzyć, jakie temperatury czekają nas już w kwietniu

Antycyklon ma być odczuwalny w dużej części Europy. W szczególności chodzi o pas od Wielkiej Brytanii, przez Polskę, Rosję i Bałkany. Ponadto wyż będzie dalej powodować mróz w nocy. Działanie wyżu ma być odczuwalne w Polsce przynajmniej do 22 marca. Nie jest jednak wykluczone, że znacznie dłużej.
Jak wskazuje serwis dobrapogoda24.pl, z ciśnieniem 1050-1051 hPa możemy mieć do czynienia nawet do końca miesiąca. Byłby to jeden z najwyższych wskaźników odnotowanych w Polsce w ostatnich latach. Krajowy rekord ciśnienia wynosi w Polsce około 1065 hPa.

Jaka pogoda wiosną i latem 2022? Długoterminowa prognoza IMGW

Znana jest też eksperymentalna długoterminowa prognoza pogody na wiosnę i lato 2022, którą wydali synoptycy IMGW. Wiadomo jaka pogoda ma czekać nas w kwietniu, maju, czerwcu i lipcu 2022. Średnia temperatura w kwietniu może kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020.

Cieplejszy niż zwykle ma być też maj. Według IMGW, możemy liczyć na temperaturę wyższą niż wskazuje na to norma wieloletnia z lat 1991-2020. Z kolei pod tym względem temperatura w czerwcu powinna być w normie.

Podobnie ma być w lipcu. Średnia miesięczna temperatura powietrza prawdopodobnie ma kształtować się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020.