Namiastka normalności w smutnej rzeczywistości. Ruszyła szkoła online dla dzieci z Ukrainy

Dawid Wojtowicz
Dla wielu dzieci z Ukrainy konflikt zbrojny w ich kraju oznacza nagłe odcięcie od edukacji. Choć po przybyciu do Polski rysuje się przed nimi perspektywa nauki w naszych szkołach, aklimatyzacja zajmie im trochę czasu, nie mówiąc już o tym, że nie dla każdego starczy w nich miejsc. Dlatego receptą mogą być szkoły online. Jedną z nich otworzyły wspólnie Fundacja EduSEN, Stowarzyszenie KLANZA i Fundacja Orange.
14 marca ruszyła bezpłatna szkoła online dla uczennic i uczniów, którzy trafili do Polski na skutek konfliktu na Ukrainie. Dzieci będą mogły wziąć udział w zajęciach po ukraińsku, w ukraińskim systemie nauczania i na poziomie swojej klasy panama7 / 123rf.com

Szkoła w ukraińskim duchu



Projekt zainicjowany przez trzy organizacje pozarządowe ma formę bezpłatnej szkoły internetowej dla dzieci z Ukrainy. Nie jest to jednak typowa szkoła prowadząca zdalne nauczanie, z jaką mieliśmy do czynienia w szczytach kolejnych fal pandemii w Polsce. Ma ona bowiem dać możliwość kontynuacji edukacji w dotychczasowym, a więc ukraińskim systemie nauczania i języku narodowym.

Lekcje w tej nieodpłatnej szkole prowadzą więc jedynie ukraińscy nauczyciele. Do projektu zgłosiło się już 260 osób i na tę chwilę jest to wystarczająca liczba do prowadzenia zajęć edukacyjnych z dziećmi. Pomysłodawcom inicjatywy zależy na tym, by uczniowie i uczennice mogli w bezpiecznych warunkach kontynuować naukę według programu maksymalnie zbliżonego do tego, który funkcjonuje w ukraińskich szkołach.

– Szukaliśmy pomysłów na to, jak zorganizować czas dzieciom z Ukrainy pozostającym w jednym z ośrodków szkoleniowych Orange. Zaprosiliśmy do współpracy Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA. Okazało się, że pracowało właśnie nad projektem szkoły online dla dzieci z Ukrainy i potrzebowało w tym wsparcia. Postanowiliśmy działać razem – opowiada Krzysztof Kosiński, koordynator programu MegaMisja w Fundacji Orange, organizacji założonej przez jednego z największych operatorów telekomunikacyjnych w Polsce.

Edukacja dla uczniów, praca dla nauczycieli



Do wirtualnych sal lekcyjnych twórcy projektu zapraszają w szczególności dzieci w wieku szkolnym, które po ewakuacji z Ukrainy zostały przyjęte przez polskie rodziny i goszczą teraz w ich domach. Poza ciągłością edukacji w języku ojczystym internetowa szkoła ma dać młodym Ukraińcom i Ukrainkom namiastkę normalności, zapewnić zarówno poczucie bezpieczeństwa, jak i kontakt z rówieśnikami z ojczystego kraju.

Dla nauczycieli z Ukrainy szkoła online otwiera natomiast możliwość aktywności zawodowej po przyjeździe do Polski. Z kolei dyrektorzy i nauczyciele polskich szkół, w których klasach młodzi uchodźcy z sąsiedniego kraju znaleźli już miejsca, również mogą skorzystać z tej nowoczesnej oferty edukacyjnej, uruchamiając zdalne lekcje dla grupy nowo przybyłych uczniów.

Warto dodać, że od 21 marca 2022 roku ruszają zajęcia z nauki języka polskiego jako obcego. Władający naszym językiem nauczyciele pochodzenia ukraińskiego poprowadzą lekcje z myślą o tych uczniach i uczennicach, którzy być może zostaną w naszym kraju na dłużej.

Zajęcia w szkole online



Jak niedawno otwarta szkoła internetowa pod auspicjami Fundacji Orange przyjmuje uczniów i organizuje dla nich zajęcia? Zapisy prowadzone są w całości online. Dzieciom i ich rodzicom został udostępniony formularz kontaktowy. Jest on przeznaczony dla uczniów klas 1-11, z uwzględnieniem również tych, którzy przygotowują się do matury. W odpowiedzi na zgłoszenie organizatorzy cyfrowej szkoły wyślą plan zajęć oraz bezpośrednie linki do spotkań online.

– Spotkanie organizacyjne, z zainteresowanymi osobami chcącymi włączyć się w działania, odbyło się 9 marca 2022 r., a pierwsze zajęcia 14 marca 2022 r. Dostęp do pakietu umożliwiającego prowadzenie działań na taką skalę jest możliwy dzięki Fundacji Orange, która NATYCHMIAST zareagowała na zgłoszoną przez nas potrzebę – mówi Ewa Noga, prezes Polskiego Stowarzyszenia Pedagogów i Animatorów KLANZA z Lublina.

– W Fundacji Orange zajmujemy się edukacją już od 16 lat, więc temat był nam bliski. A to działanie realizowane przez PSPiA KLANZA i Fundację EduSEN wydało się trafiać idealne w aktualną potrzebę wielu dzieci – nie tylko tych znajdujących się pod naszą opieką. Tylko pierwszego dnia zalogowało się na zajęcia blisko 800 dzieci – dodaje Krzysztof Kosiński, który w Fundacji Orange koordynuje na co dzień program edukacyjny dla szkół i świetlic szkolnych.
Zajęcia odbywają się na platformie ZOOM. Lekcje online dla dzieci z Ukrainy są prowadzone na każdym poziomie nauczania i w podziale na klasy. Udział w nich jest całkowicie darmowy na wszystkich etapach edukacji. Spotkania w wirtualnych salach lekcyjnych odbywają się dwa razy dziennie od poniedziałku do piątku przed południem (w godzinach 9:00-11:00) oraz po południu (w godzinach 17:00-19:00).

– W pierwszy dzień szkoły – 14 marca, godz. 20:00 – zapisanych było 260 nauczycieli deklarujących pracę w naszej szkole online oraz 793 uczniów. Obecnie poszukujemy rozwiązań systemowych umożliwiających udział całych grup uczniów przebywających w szkołach, bibliotekach czy innych ośrodkach z dostępem do sprzętu i internetu – informuje Ewa Noga z organizacji, która prowadzi działalnośc edukacyjną i wydawniczą.

Organizatorzy szkoły online



Fundacja EduSEN to organizacja edukacyjna z bogatym doświadczeniem w pracy w środowiskach polonijnych na świecie. W ramach działalności przygotowuje bezpłatne szkolenia, kursy i webinaria oraz realizuje projekty edukacyjne.

Polskie Stowarzyszenie Pedagogów i Animatorów KLANZA jest ogólnopolską organizacją pozarządową. Tworzy programy i materiały edukacyjne, prowadzi szkolenia dla nauczycieli, studentów, wolontariuszy i rodziców.

Fundacja Orange to organizacja, która od 16 lat działa na rzecz nowoczesnej edukacji dzieci i młodzieży, inicjując i prowadząc rozmaite twórcze przedsięwzięcia w obszarze cyfrowych technologii.

Artykuł powstał we współpracy z Fundacją Orange