Tysiące uchodźców rejestruje się w Polsce. Wiadomo, ilu Ukraińców ma już numer PESEL
Uchodźcy z Ukrainy mogą już ubiegać się o przyznanie numeru PESEL. Zainteresowanie uzyskaniem numeru identyfikacyjnego wśród Ukraińców jest ogromne, przed punktami rejestracji tworzą się długie kolejki. Ministerstwo spraw wewnętrznych i administracji podało najnowsze statystyki.
- Ruszył proces nadawania numeru PESEL ukraińskim uchodźcom.
- Z tej możliwości skorzystało już ponad 120 tys. obywateli Ukrainy.
- Liczba uchodźców z Ukrainy przekroczyła 2 miliony.
Numer PESEL dla Ukraińców. Nowe statystyki
Przypomnijmy, że od środy 16 marca uchodźcy z Ukrainy mają możliwość uzyskania numeru PESEL. Na piątkowej konferencji prasowej z udziałem rzecznika rządu Piotra Muellera, ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka oraz wiceszefa MSWiA Pawła Szefernakera podsumowano przebieg rejestracji.– Od środy do godz. 15 w piątek - numer PESEL otrzymało 123 tys. uchodźców z Ukrainy, a tylko w piątek do godz. 15 taki numer otrzymało 41 tys. uchodźców – poinformował Szefernaker.
Jak dodał, najwięcej osób ma wyrabiane numery PESEL w Warszawie. Z takiej możliwości w stolicy korzysta ponad tysiąc osób dziennie. Nie mniej chętnych jest w innych dużych miastach – we Wrocławiu i Krakowie każdego dnia wydawanych jest kilkaset numerów PESEL.
– Jeśli chodzi o inne gminy i miasta w Polsce, które złożyły zapotrzebowanie na ten sprzęt, to na początku przyszłego tygodnia trafi on tam wszędzie, gdzie było takie zapotrzebowanie – zapowiedział.
Przedstawiciel MSWiA zaznaczył również, że kwestie dotyczące narzędzi, które pozwolą na to, aby lepiej i szybciej realizować działania związane z pomocą uchodźcom omawiane są na spotkaniach odbywających się w różnych formatach.
– Dzisiaj takie spotkanie odbyło się w ramach wideokonferencji. Zaprosiliśmy wszystkich prezydentów miast w Polsce. Kolejne takie spotkanie jest planowane w tym tygodniu – podsumował. Na początku
Ponad 2 miliony ukraińskich uchodźców w Polsce
Przed polskim systemem jeszcze wiele wyzwań. Według sobotniego komunikatu Straży Granicznej do Polski z Ukrainy przyjechało 2 041 391 osób. Uchodźcy potrzebują sprawnej opieki administracyjnej a gminy potrzebują dodatkowych środków pieniężnych na ten cel.– Wszyscy prezydenci miast w Polsce wiedzą o tym, że od dziś ruszyły środki z Funduszu Pomocy. Wojewodowie otrzymali środki i mam meldunki z pierwszych województw, że wypłaty do samorządów zostały zlecone – zapewniał Paweł Szefernaker.