Kongres Platformy "Bezpieczna Polska". Witalij Kliczko: dziękuję Polsce, dziękuję Tuskowi
- Odbył się Kongres Programowy Platformy Obywatelskiej.
- Głos zabrał mer Kijowa Witalij Kliczko.
- Dziękuję Wam – naszym przyjaciołom, dziękuję Polsce. Dziękuję Platformie Obywatelskiej, osobiście Donaldowi Tuskowi za wsparcie - powiedział.
– Od ponad trzech tygodni nie ma ważniejszej sprawy dla żadnej polskiej rodziny czy samorządu niż sytuacja w Ukrainie – powiedział podczas swojego wystąpienia Donald Tusk.
Po nim wystąpił mer Kijowa Witalij Kliczko. Dziękuję Wam – naszym przyjaciołom, dziękuję Polsce. Dziękuję Platformie Obywatelskiej, osobiście Donaldowi Tuskowi za wsparcie, za pomoc Kijowowi, za pomoc Ukrainie. Będziemy dozgonnie wdzięczni za Waszą pomoc w naszej walce – podkreślił, łącząc się zdalnie.
"Gdy rozmawiamy z uchodźcami, słyszymy historie rozdzierające serce"
Następnie przyszedł czas na wystąpienia samorządowców. Jako pierwszy głos zabrał prezydent Warszawy - Rafał Trzaskowski. – Kiedy widzimy heroizm Ukraińców i tę niesamowitą solidarność naszych rodaków, nabieramy dystansu do jałowych sporów politycznych i zastanawiamy się, jak pomóc ludziom – powiedział.
Dodał, że "musimy w Europie przewartościować myślenie pod wpływem tej wielkiej tragedii". – Musimy oprzeć się na odwadze i solidarności, których nie docenił Putin – zaznaczył.
– Każdego dnia, gdy rozmawiamy z uchodźcami, słyszymy historie rozdzierające serce. Kobiety, które uciekają spod bomb, dzieci, które boją się wystrzałów. Ukraińcy biją się za naszą wolność, my zajmujemy się ich rodzinami – dodał.
"Gdyby nie mieszkańcy i wolontariusze, samorządowcy nie podołaliby temu wielkiemu wyzwaniu organizacji pomocy"
I zaznaczył, że "dzisiejsza pomoc Polaków to piękny poryw serca, ale improwizacja". – Jeżeli ten odruch ma trwać, potrzebujemy systemu wsparcia, a także relokacji – podkreślił.
Po Trzaskowskim głos zabrała prezydent Łodzi - Hanna Zdanowska. – Dziękuję wszystkim burmistrzom i wójtom Ukrainy, którzy każdego dnia walczą o swoje małe ojczyzny. Wielkie brawa dla nich – powiedziała. I dodała: "Gdyby nie mieszkańcy i wolontariusze, samorządowcy nie podołaliby temu wielkiemu wyzwaniu organizacji pomocy".
– Sprint polskie społeczeństwo zdało na medal. Ale teraz przed nami maraton pomocy. W Łodzi zapisaliśmy do systemu edukacji już 3200 ukraińskich dzieci – dodała.