Kreml znów o broni jądrowej. Wskazano, w jakich okolicznościach postanowią jej użyć

redakcja naTemat
22 marca 2022, 21:34 • 1 minuta czytania
Jest stanowisko Kremla w sprawie użycia broni jądrowej przez Rosję. Dmitrij Pieskow przekazał, że putinowski reżim użyje takich środków tylko wtedy, gdy pojawi się "egzystencjalne zagrożenie" dla Rosji.
Władimir Putin. Fot. Russian Presidential Press Service/Associated Press/East News

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google


Pieskow o użyciu bomby atomowej przez Rosję

Reuters za agencją TASS przekazał, że rzecznik Kremla przedstawił jasne stanowisko Rosji w sprawie użycia bomby atomowej. Dmitrij Pieskow zaznaczył, że Rosja na ten moment przewiduje tylko jeden scenariusz, w którym sięgnie po absolutnie niszczycielską broń – użyje jej tylko wtedy, gdy jej istnienie będzie zagrożone.

Rosja użyje broni jądrowej tylko w przypadku egzystencjalnego zagrożenia – miał powiedzieć Dmitrij Pieskow, którego cytuje Reuters.

Widmo wojny nuklearnej

Stanowisko Kremla jest odpowiedzią na coraz większą obawę Zachodu, że Rosja użyje bomby jądrowej podczas wojny w Ukrainie i konflikt przerodzi się w wojnę nuklearną. Obawy te nie są nieuzasadnione.

Władimir Putin cztery dni po wywołaniu wojny w Ukrainie rozkazał ministrowi obrony Siergiejowi Szojgu postawienie "sił odstraszania" w stan gotowości bojowej. W skład tych sił wchodzą rosyjskie wojska nuklearne.

– Jak widzicie, zachodnie kraje nie tylko podejmują wrogie kroki przeciw naszemu krajowi w wymiarze ekonomicznym – mam na myśli nielegalne sankcje – ale też najwyższej rangi urzędnicy krajów NATO pozwalają sobie na wypowiadanie agresywnych stwierdzeń dotyczących naszego kraju – powiedział wówczas Putin.

Słowa te padły w państwowej telewizji podczas rozmowy z ministrem obrony Rosji i szefem sztabu generalnego gen. Walerijem Gierasimowem. 

Czytaj także: Ukraiński kontrwywiad: Udaremniono kolejną próbę zamachu na Zełenskiego

Dzień później zdecydowano natomiast, że siły rakietowe oraz floty na Północy i Pacyfiku zostają objęte wzmocnioną służbą bojową.

Do zagrożenia płynącego z ryzyka użycia bomby jądrowej odniósł się również sekretarz generalny Organizacji Narodów Zjednoczonych Antonio Guterres. Stwierdził on, że "perspektywa konfliktu nuklearnego, kiedyś nie do pomyślenia, teraz znów znajduje się w sferze możliwości".

Czytaj także: https://natemat.pl/399323,putin-nakazal-przejscie-sil-odstraszania-nuklearnego-w-specjalny-tryb