"W kierunku naukowym kryje się wielka moc". Dr Bianka Siwińska gościnią "Hallo Haller"

redakcja naTemat
13 kwietnia 2022, 20:49 • 1 minuta czytania
W "Hallo Haller" głos należy do inspirujących kobiet. – Dziewczyny, które są mądre, aktywne, mają kompetencje technologiczne, mogą więcej – podkreśla w rozmowie z Dorotą Haller gościni 32. odcinka podcastu, dr Bianka Siwińska: menedżerka i aktywistka; CEO Perspektywy Women in Tech oraz dyrektorka zarządzająca Fundacji Edukacyjnej Perspektywy.
Gościem najnowszego odcinka "Hallo Haller" jest Bianka Siwińska. Fot. naTemat

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google.

Dr Bianka Siwińska od 15 lat w swojej Fundacji Edukacyjnej Perspektywy zajmuje się rozwijaniem potencjału kobiet w aspekcie edukacji technologicznej i popularyzowaniem wśród nich bycia inżynierkami.


– Chodzi o to, żeby kobiety miały współdecydujący głos o tym, co ważnego dzieje się na świecie. W kierunku technologiczno-naukowym kryje się wielka moc. Zaś kobiety z kompetencjami technologicznymi mogą więcej – mówi Dorocie Haller.

Zachęcanie dziewczyn do studiowania na politechnikach

Sztandarową akcją prowadzoną przez dr Siwińską jest program "Kobiety na politechniki". – Dużo się zmienia na naszych oczach, choć ciągle dominuje tradycjonalistyczny wzorzec wychowania i roli kobiet. Powinniśmy z tym walczyć i robić to mądrze – zaznacza.

– Na co dzień nie jesteśmy już w stanie nie posługiwać się technologiami. Są one naszą codziennością. Nie każdy musi jednak je wytwarzać. Chodzi nam o to, żeby ułatwić pójście na politechnikę tym dziewczynkom, które chcą i powinny tam iść. Chcemy, żeby się nie gubiły – tłumaczy.

Gościni Doroty Haller podkreśla, że jedną z najważniejszych kompetencji była i jest "umiejętność płynięcia przez życie sensownie, myślenia krytycznego, analizowania i odnajdywania siebie na danym odcinku życia".

Unikanie przeszkód i droga do sukcesu

W podcaście "Hallo Haller" dr Siwińska opowiada o sukcesach jej fundacji oraz o innych swoich ciekawych inicjatywach, w tym o głośnej akcji popularyzującej czytelnictwo o nazwie "Nie czytasz, nie idę z Tobą do łóżka". Zdradza też, jak balansować między życiem zawodowym i prywatnym.

Ponadto w rozmowie z Dorotą Haller zdradza m.in., jakie są zawody są najbardziej perspektywiczne. Jak zaznacza, ludzie wciąż są najważniejsi, bo maszyny "nie są w stanie przebić zdrowej, zbiorowej mądrości ludzi". – W przypadku maszyn nie jesteśmy na razie w stanie odtworzyć tej wymiany myśli między ludźmi i wnioskowania – dodaje