Resort zdrowia zapowiada koniec pewnej epoki. Zapadła decyzja ws. raportów o koronawirusie
Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google
- Decyzja Ministerstwa Zdrowia w sprawie codziennych raportów covidowych ma być efektem "spadku liczby zakażeń" oraz "braku zainteresowania opinii publicznej"
- Dane o nowych zakażeniach koronawirusem będą teraz podawane w odstępach tygodniowych
Po dwóch latach od wykrycia pierwszego przypadku zakażenia koronawirusem polski rząd zniósł niemal wszystkie obostrzenia. Ale to nie wszystko. Bo obecnie trwają rozmowy nad zniesieniem stanu epidemii.
– Myślę, że decyzja o zniesieniu stanu epidemii w Polsce będzie w kwietniu. Musimy zobaczyć, jakie regulacje prawne muszą być dostosowane – zapowiedział niedawno szef resortu zdrowia Adam Niedzielski.
Czytaj także: Wiadomo, kiedy koniec epidemii. Niedzielski oficjalnie ogłosił przybliżony termin
Decyzja w tej sprawie jeszcze nie zapadła, ale Ministerstwo Zdrowia zdecydowało się na inny ważny krok. Rzecznik resortu Wojciech Andrusiewicz poinformował w piątek na Twitterze, że MZ nie będzie już codziennie podawać raportów covidowych o zakażeniach koronawirusem i zgonach osób chorych na COVID-19.
"Począwszy od jutra modyfikujemy system raportowania. Dane będą teraz podawane w odstępach tygodniowych" – napisał. Cotygodniowe zestawienia będą prezentowane w każdą środę, a najbliższa publikacja nastąpi 20 kwietnia 2022 r.
Resort uzasadnił swoją decyzję "ciągłym spadkiem liczby nowych zakażeń" oraz faktem, że opinia publiczna jest "coraz mniej zainteresowana prezentacją bieżących danych covidowych".
Ostatnie dzienne dane MZ o koronawirusie
Tymczasem według danych z ostatniej doby w Polsce przybyło 1 201 nowych zakażeń, w tym 103 ponowne. W związku z COVID-19 zmarły 34 osoby. Od początku epidemii w Polsce wykryto 5 983 864 przypadków koronawirusa. Z rządowych danych wynika również, że zmarło łącznie 115 809 chorych na COVID-19.
Wspomnijmy, że od 1 kwietnia nie możemy już wykonać bezpłatnie i bez skierowania testu w kierunku COVID-19. A mniejsza liczba wykonywanych testów, to też mniejsza liczba potwierdzonych nowych infekcji.