Ziobro nie gryzł się w język, mówiąc o projekcie Dudy. "To nie my stworzyliśmy ten pasztet"

Natalia Kamińska
28 kwietnia 2022, 12:38 • 1 minuta czytania
Andrzej Duda na początku lutego złożył projekt zmiany ustawy o Sądzie Najwyższym. Głowa państwa chce likwidacji Izby Dyscyplinarnej. Jednak ten pomysł bardzo nie przypadł do gustu szefowi resortu sprawiedliwości. Sytuację w SN Zbigniew Ziobro nazwał "pasztetem".
Szef MS jest krytyczny wobec pomysłu prezydenta ws. SN. Fot. Paweł Wodzyński/East News

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google.


Szef MS Zbigniew Ziobro był w czwartek gościem telewizji Polsat News, gdzie mówił właśnie o kwestii Sądu Najwyższego. – Chce nam się zafundować kolejny projekt zmian o SN. Abstrahując od tego, że w wymiarze pryncypialnym zakłada on wyższość w pewnych aspektach prawa traktatowego nad polską konstytucją. Nie możemy na to patrzeć z entuzjazmem - tłumaczył.

Ziobro krytycznie o reformie SN zaproponowanej przez Dudę

W jego ocenie jest to "zła ustawa, gdyż prezydent zmienia własną ustawę, która dziś obowiązuje"

– Kto jest autorem ustawy, która spowodowała kary dla Polski i spowodowała spór z UE? – zastanawiał się szef MS. – Pewnie wszyscy odpowiedzieliby, że siedzący tutaj minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro – dodał. Jak jednak zaznaczył, "autorem jest Andrzej Duda, prezydent RP, który zawetował naszą ustawę i zaproponował tzw. kompromis".

– Czegoś takiego nie było w historii Polski, żeby prezydent swój własny projekt o 180 stopni odwracał – podkreślił polityk Solidarnej Polski.

Co zaproponował prezydent w sprawie SN?

– Pokazuję, że to nie my stworzyliśmy ten pasztet w postaci tego Sądu Najwyższego. Solidarna Polska wskazywała, że ten projekt ma mankamenty, a teraz go bronimy, bo uważamy, że to co nam się proponuje, jest jeszcze gorsze – przekonywał.

Czytaj też:Opozycja i NGO-sy łączą siły przeciw Ziobrze. "To zakończy jego polityczne szaleństwo"

– Co do szczegółów mam nadzieję, że pan prezydent jak i Prawo i Sprawiedliwość zrozumie, że my nie wymyślamy tych problemów, tylko chcemy, żeby szkody były mniejsze niż te, które będą – podsumował.

Przypomnijmy, że 3 lutego Andrzej Duda zapowiedział inicjatywę ustawodawczą dotyczącą zmian w polskim wymiarze sprawiedliwości. – Składam do laski marszałkowskiej inicjatywę prezydencką zmiany ustawy o Sądzie Najwyższym – powiedział wówczas prezydent.

– Proponuję, by Izba Dyscyplinarna została zlikwidowana, a sędziowie, którzy zostali do niej powołani, mieli możliwość przejścia do wybranej przez nich innej izby w SN lub w stan spoczynku – poinformował media. Duda podkreślił także, że "inicjatywa ta była oczekiwana".

Czytaj także: https://natemat.pl/393145,ke-odrzucila-wniosek-polski-ws-kar-dotyczacych-wyroku-tsue