Niemiecka gazeta analizuje zachowanie papieża ws. wojny w Ukrainie. W tle tajemnice fatimskie
Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google
- Media w Niemczech analizują powody kontrowersyjnego podejścia papieża Franciszka do wojny w Ukrainie
- Jak wskazano, jednym z powodów, dla który przywódca Kościoła rzymskokatolickiego nalega na wizytę u Putina i mówi, że "wszyscy jesteśmy winni" mogą być tajemnice fatimskie
- W drugiej tajemnicy wprost mowa o Rosji, a trzecią niektórzy zaczynająuznawać za opis konsekwencji eskalacji konfliktu na Wschodzie
"Bild" o "dziwacznych oskarżeniach" i uporze papieża ws. wizyty u Putina
Dziennikarze niemieckiego pisma "Bild" wzięli pod lupę możliwe powody, dla których papież Franciszek od wybuchu wojny w Ukrainie uchyla się przed jednoznacznym potępieniem Rosji i posuwa się do – jak to ujęto – "dziwacznych oskarżeń" wobec NATO. Za Odrą zwrócono również uwagę na fakt, iż przywódca Stolicy Apostolskiej odrzuca wielokrotnie powtarzane zaproszenie do Kijowa.
Zamiast tego Franciszek uparcie zabiega o spotkanie z Władimirem Putinem na Kremlu. - Czuję, że nie powinienem jechać (do Kijowa - red.). Najpierw muszę jechać do Moskwy, najpierw muszę spotkać się z Putinem - odparł Ojciec Święty w niedawnym wywiadzie dla "Corriere della Sera", gdy pytano go o ewentualną podróż do Ukrainy.
Dla niektórych takie podejście ma być dowodem na infiltrację Watykanu przez rosyjskich agentów wpływu lub po prostu przekupienie elit Kościoła rzymskokatolickiego. Niemcy wskazują jednak na jeszcze jedną możliwość stricte teologiczną.
Tajemnice fatimskie a wojna w Ukrainie
Źródłem kontrowersyjnego zachowania papieża może być treść tajemnic fatimskich. A dokładnie tajemnicy drugiej w której wprost mowa o Rosji.
(...) Kiedy ujrzycie noc oświetloną przez nieznane światło, wiedzcie, że to jest wielki znak, który wam Bóg daje, że ukarze świat za jego zbrodnie przez wojnę, głód i prześladowania Kościoła i Ojca Świętego. Żeby temu zapobiec, przyjdę, by żądać poświęcenia Rosji memu Niepokalanemu Sercu i ofiarowania Komunii św. w pierwsze soboty na zadośćuczynienie. Jeżeli ludzie me życzenia spełnią, Rosja nawróci się i zapanuje pokój, jeżeli nie, Rosja rozszerzy swoje błędne nauki po świecie, wywołując wojny i prześladowania Kościoła. Dobrzy będą męczeni, Ojciec Święty będzie bardzo cierpieć, wiele narodów zostanie zniszczonych, na koniec zatriumfuje moje Niepokalane Serce. Ojciec Święty poświęci mi Rosję, która się nawróci, a dla świata nastanie okres pokoju.
Dotąd w Kościele sądzono, że ta część objawienia dotyczyła II wojny światowej i co najwyżej okresu tzw. zimnej wojny. Na wezwanie, które w 1917 roku Maryja miała przekazać Franciszkowi i Hiacyncie Marto oraz Łucji dos Santos, w różny sposób odpowiadało kilku kolejnych papieży.
W 1942 roku Pius XII Niepokalanemu Sercu Maryi poświęcił "cały świat". Dziesięć lat później intencję tę "wzmocnił" poprzez poświęcenie "wszystkich narodów Rosji". W 1964 roku maryjne życzenie z drugiej tajemnicy fatimskiej próbował spełnić także Paweł VI, ale z czasem i jego starania uznano za niewłaściwe.
Przywiązujący wielką wagę do tajemnic fatimskich Jan Paweł II podjął kolejną próbę, w latach 80-tych formułując osobną modlitwę, w jakiej mowa o "narodach, które powierzenia i poświęcenia najbardziej potrzebują". Przez kilka kolejnych dekad w świecie katolickim sądzono, że to było ostateczne wypełnienie wezwania z Fatimy.
Teraz w Watykanie mieli zacząć w to powątpiewać i zauważyć, iż także z ust papieża-Polaka nie padły wprost słowa na temat zawierzenia Rosji. Co więcej, w nowym kontekście rozważana ma być trzecia tajemnica fatimska, której treść była utajniona aż do 2000 roku.
Jak się wówczas okazało, była w niej mowa o zamachu na Ojca Świętego, co uznano za proroctwo nieudanych prób zamordowania Jana Pawła II. 13 maja 1981 roku na placu świętego Piotra w Rzymie – mający działać na zlecenie służb ZSRR – Mehmet Ali Ağca kilkukrotnie postrzelił papieża. A dokładniej rok później kolejnego ataku dokonał Juan María Fernández y Krohn, który podczas jednego z nabożeństw rzucił się na papieża z nożem.
Dopiero Franciszek właściwie zawierzył Rosję?
Na początku 2022 roku rozpoczęto jednak rozważania nad tym, czy treści trzeciej tajemnicy fatimskiej nie należy interpretować na nowo. Jej najbardziej poruszający fragment brzmi bowiem:
(...) I zobaczyliśmy w nieogarnionym świetle, którym jest Bóg: "coś podobnego do tego, jak widzi się osoby w zwierciadle, kiedy przechodzą przed nim" Biskupa odzianego w Biel "mieliśmy przeczucie, że to jest Ojciec Święty". Wielu innych Biskupów, Kapłanów, zakonników i zakonnic wchodzących na stromą górę, na której szczycie znajdował się wielki Krzyż zbity z nieociosanych belek jak gdyby z drzewa korkowego pokrytego korą. Ojciec Święty, zanim tam dotarł, przeszedł przez wielkie miasto w połowie zrujnowane i na poły drżący, chwiejnym krokiem, udręczony bólem i cierpieniem, szedł modląc się za dusze martwych ludzi, których ciała napotykał na swojej drodze; doszedłszy do szczytu góry, klęcząc u stóp wielkiego Krzyża, został zabity przez grupę żołnierzy, którzy kilka razy ugodzili go pociskami z broni palnej i strzałami z łuku i w ten sam sposób zginęli jeden po drugim inni Biskupi, Kapłani, zakonnicy i zakonnice oraz wiele osób świeckich, mężczyzn i kobiet różnych klas i pozycji...
Te słowa miałyby być podstawą dla tezy, że trzeciej tajemnicy fatimskiej mowa o wojnie w Ukrainie, niewyobrażalnych konsekwencjach jej eskalacji oraz zagrożeniu w tym kontekście czyhającym na papieża i wiele innych osób. Na to, iż Franciszek może przyjmować taką interpretację wskazuje decyzja z końca marca.
Wówczas dokonał on zawierzenia Rosjan i Ukraińców Niepokalanemu Sercu Maryi. – W tej godzinie ludzkość, wyczerpana i wstrząśnięta, stoi wraz z Tobą pod krzyżem. I potrzebuje zawierzyć się Tobie, potrzebuje poprzez Ciebie poświęcić się Chrystusowi. Naród ukraiński i naród rosyjski, które czczą Cię z miłością, uciekają się do Ciebie – modlił się papież.
Czytaj także: https://natemat.pl/411121,kard-parolin-o-tym-czemu-papiez-franciszek-nalega-na-spotkanie-z-putinem