Jak długo kwas hialuronowy utrzymuje się w ustach?

Daria Siemion
13 maja 2022, 13:17 • 1 minuta czytania
Zastanawiasz się, jak długo kwas hialuronowy utrzymuje się w ustach? A może jesteś ofiarą nieudanego zabiegu? W tym tekście znajdziesz odpowiedź na wszystkie nurtujące cię pytania. Dowiesz się, jak przedłużyć efekt powiększenia ust, a także co zrobić, by przyspieszyć jego syntezę albo go rozpuścić.
Powiększanie ust kwasem hialuronowym to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów medycyny estetycznej fot.123rf.com

Jak przebiega synteza kwasu hialuronowego w ustach?

Kwas hialuronowy ulega stopniowej degradacji bez względu na część ciała, w którą został zaaplikowany. Za jego syntezę odpowiada enzym o nazwie hialuronidaza.


W przypadku usieciowanego kwasu hialuronowego (wykorzystywanego w zabiegach medycyny estetycznej) proces ten trwa (zależnie od zastosowanego preparatu) 8-12 miesięcy.

Kwas hialuronowy jest wchłaniany stopniowo. Każdego dnia organizm wydala niewielką jego ilość. Na szybkość jego wchłaniania największy wpływ ma jakość zastosowanego preparatu i indywidualne cechy pacjenta.

Nie bez znaczenia jest również styl życia. U osób aktywnych do rozkładu kwasu hialuronowego dochodzi szybciej. Podobnie jest u osób palących papierosy oraz z bogatą mimiką. Wszystko za sprawą wzrostu ciśnienia w tkankach.

Co przyspiesza metabolizm kwasu hialuronowego?

Metabolizm kwasu hialuronowego zachodzi stopniowo, jednak istnieją pewne czynniki, które mogą przyspieszyć ten proces.

Czynniki przyspieszające metabolizm kwasu hialuronowego:

Największy wpływ na trwałość efektu powiększania ust ma stężenie kwasu hialuronowego w zastosowanym preparacie oraz jego usieciowanie.

Hialuronoidaza — rozpuszczanie kwasu hialuronowego

Osoby, którym nie podoba się efekt powiększenia ust i chciałyby zwiększyć ich objętość lub wrócić do wcześniejszego ich kształtu, mogą skorzystać z zabiegu rozpuszczania kwasu hialuronowego, czyli hialuronidazy. Nie są to jednak jedynie wskazania do tego rodzaju zabiegu. Czasami w grę wchodzi zdrowie lub życie pacjenta.

Wskazania do zabiegu hialuronidazy:

Zabieg ten polega na wprowadzeniu do tkanki skórnej enzymu hialuronidazy, który rozpuszcza kwas hialuronowy. Początkowo w miejscu iniekcji może pojawić się obrzęk, który powinien ustąpić w ciągu 2-3 dni.

Przeciwskazaniem do hialuronidazy jest alergia na którykolwiek składnik preparatu. Z tego powodu przed zabiegiem wykonuje się próbę uczuleniową, jednak w przypadku wystąpienia ciężkich powikłań (zagrożenia ślepotą lub martwicą) lekarz może zrezygnować z tej czynności.

Pozostałe przeciwskazania do rozpuszczania kwasu hialuronowego to aktywna infekcja (ogólna lub w miejscu planowanej iniekcji), niekontrolowane nadciśnienie, choroba nowotworowa, a także ciąża i karmienie piersią.

Koszt rozpuszczania kwasu hialuronowego to 1000-2000 zł.

Hialuronidaza działa jedynie na kwas hialuronowy. Jeśli usta powiększono podejrzanym preparatem, hialuronidaza może nie zadziałać. Dlatego pamiętaj, żeby nie oddawać swojego zdrowia w ręce osób do tego nieuprawnionych lub korzystających z niskiej jakości preparatów.

Czytaj także: Powiększanie ust i likwidacja zmarszczek tylko u lekarza? Kosmetolodzy: To nieuczciwa konkurencja

Co zrobić, gdy kwas hialuronowy wchłania się za szybko?

W pierwszej kolejności należy zastanowić się nad przyczyną szybkiego wchłaniania kwasu hialuronowego. Czy podany preparat był dobrej jakości? Czy podano odpowiednią jego ilość? Czy osoba wykonująca zabieg wykonała go zgodnie ze sztuką?

W dalszej kolejności można rozważyć czynniki związane ze stylem życia. Zaliczamy do nich intensywne uprawianie sportu, częste przebywanie na słońcu, picie dużych ilości alkoholu i szkodliwe palenie papierosów, a także regularne wizyty w saunie lub solarium.

Może być też tak, że za szybkie wchłanianie kwasu hialuronowego jest cechą osobniczą i nie można temu zaradzić. W takiej sytuacji najlepiej zrezygnować z kwasu hialuronowego i zdecydować się przeszczep tkanki tłuszczowej do ust.

Czy kwas hialuronowy może się nie wchłonąć?

Kwas hialuronowy powinien ulec wchłonięciu 8-12 miesięcy po powiększania ust, jednak nawet po tym czasie usta mogą być odrobinę większe niż przed wykonaniem zabiegu. Wszystko za sprawą mikrozwłókień, które mogą wpływać negatywnie na kształt i rozmiar ust. Najczęściej występują one w przypadku nieprawidłowo wykonanego zabiegu.

Zdarza się, że po kwasie hialuronowym powstają grudki. Nie są to jednak pozostałości po kwasie hialuronowym, a niewielkie blizny po podaniu kwasu lub zaczopowane gruczoły fizjologiczne. Taki stan wymaga konsultacji z lekarzem, które pomoże ocenić problem i wskaże jego rozwiązanie.

Kolejnym problemem jest rozciągnięcie ust po podaniu za dużej ilości kwasu hialuronowego. W takiej sytuacji należy zgłosić do lekarza specjalizującego się w leczeniu powikłań po powiększaniu ust. Najlepiej jednak powiększać usta u lekarza, który nie pozwoli na taki "efekt".

Czytaj także: https://natemat.pl/407989,medycyna-estetyczna-dla-mezczyzn