MON ogłosił nabór do nowego rodzaju wojska. Podano, co można zyskać w takiej służbie

Natalia Kamińska
16 maja 2022, 19:32 • 1 minuta czytania
Resort obrony 21 maja rozpocznie w całej Polsce nabór do nowego rodzaju służby w wojsku – dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Z tego powodu w całym kraju odbędą się specjalnie pikniki.
21 maja będzie można przystąpić do dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Fot. Hubert Hardy/REPORTER

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google


Jak czytamy na stronie Wojska Polskiego, chętni do zgłoszenia się do takiej służby mogą to zrobić 21 maja w 102 lokalizacjach w całym kraju. Odbędą się wtedy 32 pikniki wojskowe ze stoiskami rekrutacyjnymi oraz będą działać 70 punkty rekrutacyjne.

Czym jest dobrowolna służba zasadnicza?

"Wojskowe pikniki startują o godzinie 11 i potrwają do godz. 18. Na stoiskach promocyjno-informacyjnych będzie można uzyskać informacje o dobrowolnej służbie zasadniczej: ile trwa, kto może do niej przystąpić, jakie trzeba spełnić wymogi i na czym ta służba będzie polegać" – wyjaśnia wojsko na swojej stronie idę tego przedsięwzięcia.

Jak dodano, na miejscu można będzie także porozmawiać z fachowcami i wypełnić wniosek o powołanie.

Jak to zrobić? Aby starać się o przyjęcie do służby kandydat musi do wniosku dołączyć: kopię dokumentu tożsamości, kopię dokumentu potwierdzającego posiadane wykształcenie oraz kopie innych dokumentów, w szczególności: certyfikaty językowe, świadectwa ukończenia szkół, kursów lub uzyskania specjalizacji zawodowych, zaświadczenia o prawie wykonywania zawodu, a także posiadane uprawnienia do kierowania pojazdami.

Może Cię zainteresować: Kolumny pojazdów wojskowych pojawią się na polskich drogach. "Nawet w godzinach szczytu"

Czym jest dokładnie dobrowolna zasadnicza służba wojskowa? Wojsko wyjaśnia, że teraz do wyboru potencjalny kandydat ma trzy rodzaje służby wojskowej: zawodową służbę wojskową, terytorialną służbę wojskową, dobrowolną zasadniczą służbę wojskową.

Jak wygląda przebieg takiej służby i jakie jest wynagrodzenie?

W przypadku wyboru dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej rekrut przejdzie dwa etapy służby: 28-dniowe szkolenie podstawowe w jednostce wojskowej lub centrum szkolenia, zakończone przysięgą oraz 11-miesięczne szkolenie specjalistyczne w jednostce wojskowej. W tym czasie będzie miał wybór – nie musi być wcale skoszarowany.

Czytaj także: "Mógłby zniszczyć całą Francję". Co wiemy o rosyjskim pocisku "Szatan II", który straszy Zachód?

Podczas tych szkoleń rekrut dostanie pensję żołnierza zawodowego – 4560 zł. Poza tym na czas służby będzie miał zapewnione m.in. zakwaterowanie, wyżywienie, mundur, ekwipunek oraz ubezpieczenie oraz będzie mógł przerwać służbę w dowolnym momencie.

Przypomnijmy, że dobrowolna zasadnicza służba wojskowa została wprowadzona ustawą o obronie ojczyzny. Celem rządzących jest osiągnięcia 300 tys. żołnierzy w polskich siłach zbrojnych (250 tys. w jednostkach operacyjnych oraz 50 tys. terytorialsów).

Czytaj także: https://natemat.pl/410182,najwieksze-manewry-nato-od-zimnej-wojny