Kuriozalne słowa Pawlaka: Należy odświeżyć schrony, a uczniowie powinni wiedzieć "czym jest broń"
Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google
- Na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia pojawił się w niedzielę rzecznik praw dziecka
- Mikołaj Pawlak podziękował ministrowi Czarnkowi za powrót przedmiotu "edukacja dla bezpieczeństwa" w ramach którego uczniowie będą mogli uczyć się "czym jest broń"
- – Absurdalne ruchy pacyfistyczne nie przyczyniły się do powiększenia bezpieczeństwa naszego kraju. Naprawdę malowanie kolorowych flag na chodniku nie przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa – stwierdził
Odświeżenie schronów i zasad bezpieczeństwa w szkołach
– Dziękuję ministrowi za to, że od września ruszy program edukacji dla bezpieczeństwa. W starszych klasach szkół podstawowych i w szkołach średnich jest to bardzo potrzebne, coś, co było zapomniane – zaznaczył Mikołaj Pawlak na antenie Polskiego Radia.
Następnie minister praw dziecka podkreślił, że "edukacja dla bezpieczeństwa jest bardzo ważna". Dodał, że elementem jego wystąpienia do ministra edukacji oraz ministra spraw wewnętrznych i administracji będzie "odświeżenie" zasad bezpieczeństwa i schronów w szkołach.
– jeżeli w danej szkole, np. w historycznych tysiąclatkach albo w szkołach, które są wcześniej wybudowane, są schrony, to one muszą być odświeżone, dzieci muszą wiedzieć, gdzie te schrony są, po to, byśmy się czuli bezpiecznie. To jest naturalny odruch nas wszystkich, moim zdaniem – przekonywał Pawlak.
Wyjaśnił, że odrestaurowanie schronów w szkołach oraz przypomnienie pewnych zasad dotyczących odpowiednich reakcji w sytuacjach kryzysowych ma zbudować poczucie bezpieczeństwa, a nie atmosferę niepewności.
Wsparcie dzieci w "dotknięciu czym jest broń"
– Wsparcie dzieci w umiejętności bycia bezpiecznym, czy posługiwania się, czy w ogóle dotknięcia tego, czym jest broń, właśnie po to jest, by się czuć bezpiecznym. Dzieci, jako element historii przecież mają elementy patriotyczne, wiedzę patriotyczną, to, co było przenoszone przez dziesięciolecia, przez cały okres zaborów, było związane często z przelewem krwi – stwierdził rzecznik praw dziecka.
Mikołaj Pawlak wskazał, że aby nie dopuścić do rozlewu krwi "musimy przygotować dzieci do umiejętności, które przez ostatnie dziesięciolecia były rugowane ze szkół, przestrzeni życiowej, elementów wychowania, nawet rozmów w wielu domach".
– Absurdalne ruchy pacyfistyczne nie przyczyniły się do powiększenia bezpieczeństwa naszego kraju – stwierdził. Przekonywał również, że "malowanie kolorowych flag na chodniku nie przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa" a dzieci nie mają świadomości, że w tym samym czasie "ktoś stoi na granicy lub lata helikopterem, żebyśmy my czuli się bezpieczni".
Zgodnie z zapowiedzią ministra edukacji i nauki Przemysława Czarnka, od 1 września 2022 r. wraz z przedmiotem "edukacja dla bezpieczeństwa" powrócą elementy przysposobienia obronnego z nauką strzelania oraz wiedzą obronną.
Czytaj także: https://natemat.pl/411028,minister-edukacji-zapowiada-ze-bedzie-lex-czarnek-2