"Żeby było, że nawiązano głęboką przyjaźń". Wyciekł mail o działaniach... Agencji Wywiadu

Mateusz Przyborowski
18 maja 2022, 10:32 • 1 minuta czytania
Z najnowszej korespondencji ujawnionej w tzw. aferze e-mailowej wynika, że pod koniec grudnia 2019 roku Mateusz Morawiecki uzgadniał z Michałem Dworczykiem wysokość funduszu operacyjnego dla Agencji Wywiadu. "Dajemy, ale ty rozmawiasz z nim, żeby było, że nawiązano głęboką przyjaźń w oparciu o te środki" – miał napisać premier.
Michał Dworczyk i Mateusz Morawiecki mieli rozmawiać w mailach o funduszach dla Agencji Wywiadu Fot. Tomasz Jastrzebowski / REPORTER

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google


Jest nowy wyciek ze skrzynki szefa KPRM. "Mateusz, kilka sprawa do Twojej decyzji" – tak miała zacząć się wiadomość Michała Dworczyka do premiera z 30 grudnia 2019 roku, która została właśnie ujawniona w tzw. aferze e-mailowej. Pierwszą z tych spraw miało być przekazanie środków Agencji Wywiadu.

"Żeby było, że nawiązano głęboką przyjaźń"

Mateusz Morawiecki miał się zgodzić, ale postawił jeden warunek. Jak wynika z ujawnionej korespondencji obu polityków, premier nakazał Dworczykowi zaprzyjaźnić się z Piotrem Krawczykiem, szefem Agencji Wywiadu.

"W rezerwie ogólnej zostało 4 537 139 zł. Wpłynął wniosek od Krawczyka – AW, który prosi o 4 500 000 na fundusz operacyjny – tzn nie ma problemu z końcem roku, mogą wydać te środki kiedy chcą? Czy przekazujemy im tę resztówkę? (drugą opcją jest zwrot środków, na nic innego już tych pieniędzy w tym roku nie wykorzystamy)" – miał napisać Michał Dworczyk (pisownia oryginalna).

Czytaj także: Zaskakująca rozmowa o zwolnieniu Manna z Trójki. Jest nowy wyciek z maili rządzących

Premier Morawiecki zgodził się na przekazanie pieniędzy. "Dajemy ale ty rozmawiasz z nim żeby było że macie nawiązano głęboką przyjaźń w oparciu o te środki" – odparł.

"Jawna korespondencja o funduszu operacyjnym, w szczególności Agencji Wywiadu, to złamanie prawa. ABW nie ma wyjścia, musi zareagować, inaczej też złamie prawo" – skomentował na Twitterze Paweł Wojtunik, były szef CBA i były dyrektor CBŚ.

O powołaniach do dwóch ministerstw i kancelarii premiera

Michał Dworczyk pytał też premiera m.in. o powołania na stanowiska w dwóch ministerstwach oraz w kancelarii premiera.

Chodziło o Jana Białkowskiego, który miał zostać podsekretarzem stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi ("Nie" – odpisał krótko Morawiecki), Olgę Semeniuk – miała zostać powołana na podsekretarza stanu w Ministerstwie Rozwoju oraz Jarosława Wenderlicha, który miał zostać podsekretarzem stanu w kancelarii premiera. W tych dwóch przypadkach premier wyraził zgodę.

Dworczyk pisał też o politykach z partii Zbigniewa Ziobry. "Sprawy z wiceministrami dla Solidarnej Polski są w zawieszeniu – o ile z Ardanowskim – to decyzja PJK (Jarosław Kaczyński – red.) – przekazałem tą info, o tyle w przypadku Kurtyki i Jarosińskiej-Jedynak podobno czekają na rozmowę z Tobą i decyzje – czy coś z tą sprawą robić czy czekamy?" – czytamy.

"Działamy" – miał odpisać Mateusz Morawiecki.

Czytaj także: https://natemat.pl/413173,mazurek-doradzal-ws-zwolnienia-manna-dziennikarz-komentuje