Cała Polska objęta ostrzeżeniami pogodowymi. Wiadomo, gdzie będzie najgorzej
Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google.
- Początek lata przyniósł kolejne ostrzeżenia synoptyków, tym razem w sprawie zagrożenia pożarowego
- Ryzyko wystąpienia zjawiska jest wysokie niemal w całym kraju. Co więcej, lokalnie obowiązują stany suszy hydrologicznej
- To nie wszystko, do piątku obowiązują ostrzeżenia meteorologiczne z powodu burz, które przejdą przez niemal całą Polskę
Zagrożenie pozarowe, burze i susza. Nowe ostrzeżenia IMGW
Ekstremalne i bardzo poważne ryzyko wystąpienia pożarów odnotowano w województwie kujawsko-pomorskim i pomorskim. W pozostałych rejonach kraju zagrożenie żywiołem również utrzymuje się na wysokim poziomie.
Czytaj także: Jak będzie wyglądała pogoda w wakacje 2022? Pierwsze prognozy są obiecujące!
W przypadku wschodnich krańców Polski oraz zachodnich krańców województwa zachodniopomorskiego wyznaczono ryzyko wystąpienia zjawiska na średnim poziomie. Niewielkie zagrożenie pożarowe występuje jedynie w zachodnim pasie województw lubuskiego i dolnośląskiego.
Według prognozy IMGW, fatalna sytuacja będzie miała miejsce także we wtorek. 7 czerwca niewiele niższy stopień ryzyka wydano jedynie dla południowej części Mazowsza. W pozostałych regionach pozostaje ono bardzo wysokie, a miejscami ekstremalne.
Czytaj także: Prognoza pogody na początek lata. Tak zapowiadają się wakacje nad polskim morzem
Przypomnijmy, że zagrożenie pożarowe wyznacza się na podstawie temperatury powietrza, poziomu opadów, prędkości wiatru oraz poziomu wilgotności gleby. Wówczas do wywołania zjawiska wystarczy jedynie niedopałek.
Zagrożenie pożarowe to nie wszystko. IMGW ostrzega przed burzami
Co więcej, poza zagrożeniem pożarowym, będziemy mieli do czynienia z ostrzeżeniami meteorologicznymi dla większości kraju. Od 7 do 9 czerwca należy spodziewać się burz z gradem.
Czytaj także: 40 stopni w maju, a co dopiero będzie latem? Tam wkrótce może być za gorąco na wakacyjny urlop
Zjawisko wystąpi w województwach: warmińsko-mazurskim, podlaskim, mazowieckim, małopolskim, opolskim, śląskim, dolnośląskim, łódzkim, świętokrzyskim, wielkopolskim, podkarpackim oraz w lubelskim.
Jak przekazali synoptycy, należy spodziewać się nawet do 30 mm opadów, a wiatr może osiągnąć prędkość nawet do 90 km/h.
Czytaj także: Zagrażają nam zmiany klimatyczne. Trzeba "zmienić tragedię w triumf" [WIDEO]
Wraz z początkiem czerwca IMGW ogłosiło stan suszy hydrologicznej na rzekach położonych w obrębie Szczecina, Gorzowa Wielkopolskiego, Częstochowy i Gorzowa Wielkopolskiego. Wszystko przez wzgląd na niskie przepływy wody.