Najlepsze spływy kajakowe w Warszawie i okolicy. Trasy dla początkujących i zaawansowanych kajakarzy
Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google
- Spływy kajakowe cieszą się coraz większą popularnością
- To świetny pomysł na aktywny wypoczynek. Przy odpowiednim zabezpieczeniu i wyborze łatwej trasy do kajaka mogą wsiąść nawet osoby, które nie potrafią pływać
- Zobacz, gdzie wybrać się na kajaki w Warszawie i jej okolicach
Kajaki w Warszawie i okolicy
Z roku na rok coraz więcej turystów decyduje się przygodę z kajakiem w roli głównej. Nie jest bardzo wymagający sport, trzeba mieć jedynie trochę chęci i w miarę silne ręce do wiosłowania. Chociaż myśląc o kajakach możemy mieć przed oczami spływy po górskich rwących rzekach, to tak naprawdę większość tras jest stosunkowa łatwa i nie wymaga specjalnych umiejętności.
Przy odpowiednim zabezpieczeniu i wyborze łatwej trasy do kajaka mogą wsiąść nawet osoby, które nie potrafią pływać. Należy jednak pamiętać, aby zawsze mieć kamizelkę ratunkową. Nawet jeśli jesteśmy pewni, że dana trasa jest prosta, to nigdy nie możemy przewidzieć, czy coś niespodziewanego się nie stanie, np. wpłynie w nas inny kajakarz.
Nawet jeśli mieszkamy w stolicy, to wbrew pozorom znajdziemy tu miejsca, w których organizowane są spływy. Przygotowaliśmy dla Was propozycję najbardziej malowniczych tras na spływy kajakowe w Warszawie i okolicy.
Warszawa: Wawer- Śródmieście
Warszawa to wbrew pozorom idealne miejsce na kajaki. Wisła na tym odcinku jest rzeką spokojną, dlatego jest świetną opcją dla kajakarzy z krótkim doświadczeniem.
Jedną z najpopularniejszych tras jest spływ na odcinku Wawer- Śródmieście. To idealna propozycja dla osób, które rozpoczynają swoją przygodę z kajakami i nie są zainteresowani całodniową trasą. Ta trwa jedynie dwie godziny, a dystans to 10 km.
Spływ rozpoczynamy na wysokości Miedzeszyna, na prawym brzegu Wisły. Początek trasy rozpoczyna się na Plaży Romantycznej przy ul. Rychnowskiej. Można tu dojechać autobusem linii 146. Na plaży znajduje się też darmowy parking samochodowy. Atutem tej trasy jest możliwość oglądania Wisły z nietypowej perspektywy. Już na początku spływu rozciąga się wspaniały widok na Pałac Kultury i Nauki oraz śródmiejskie biurowce.
Czytaj także: Olej morze! Chwyć za wiosło i... spływaj! 7 idealnych miejsc na kajaki w Polsce
Po drodze warto zrobić sobie krótką przerwę pod mostem Siekierkowskim, aby podziwiać piękno Warszawy z tej perspektywy. W trakcie spływu kajakarze mają okazję zobaczyć też Grubą Kaśkę, czyli słynne warszawskie ujęcie wody. Po drodze mijamy też port Czerniakowski. Na wysokości Mostu Łazienkowskiego kończy się trasa, dokładnie przy zatoczce z pomostami tuż przed plażą miejską na Saskiej Kępie.
Warszawa: Śródmieście - Młociny
Popularny jest również spływ po północnej części Wisły. Rozpoczyna się w miejscu, gdzie kończy się spływ Wawer- Śródmieście (dokładny adres to ul. Wał Miedzeszyński 399). Oczywiście sprawni kajakarze mogą przepłynąć oba odcinki za jednym razem.
Trasa Śródmieście - Młociny jest nieco dłuższa, bo ma prawie 14 km. Czas spływu szacowany jest na 2,5 godz. Wypływając z Mostu Łazienkowskiego, przepływamy przez Bulwary Wiślane, które w sezonie letnim są imprezowym sercem stolicy. Po drodze mijamy kolejno: most Poniatowskiego, kolejowy most Średnicowy, następnie podwieszany most Świętokrzyski. Na lewym brzegu widzimy Centrum Nauki Kopernik, a na prawym brzegu Port Praski.
Dalej płynąc Wisłą zobaczymy budynki Starego Miasta, minemy most Śląsko-Dąbrowski, a następnie most Gdański z neonowym napisem "Miło Cię widzieć". To znak, że już połowę trasy mamy za sobą. Od tego miejsca rozpoczyna się dzikszy odcinek rzeki, warto wówczas podzielić swoją uwagę między wiosłowaniem a kontemplowanie przyrody. Spływ kończy się w Parku Młocińskim.
Karczew - Warszawa
Wypływamy ze stolicy. Karczew - Warszawa to jedna z popularniejszych tras w tej okolicy. Jest zdecydowanie dłuższa, niż dwie poprzednia, ale warta poświęcenia czasu i energii. Trasa optymalna jest dla osób, które już pływały kajakiem i znają swoją wytrzymałość. Spływ trwa średnio 4,5 godziny na 23-kilometrowym odcinku. Rozpoczyna się w miejscowości Karczew przy dawnej przeprawie promowej przy ul. Wiślanej.
Podczas ponad czterogodzinnego spływu mijamy rezerwat przyrody i wiślane wyspy, przy których można zrobić sobie krótką przerwę i zebrać siły na dalszą część trasy. Na zielonych brzegach, przy odrobinie szczęścia możemy dostrzec nawet sarnę lub bobra.
Przed Warszawą, po lewej stronie mijamy elektrociepłownię Siekierki, a na wysokości Mostu Siekierkowskiego możemy zobaczyć piękną panoramę Warszawy. Trasa kończy się przed mostem Łazienkowskim.
Góra Kalwaria - Warszawa
To już poważna przeprawa. Trasa trwa średnio 6,5 godziny i ciągnie się przez 35 km. To długi dystans, dlatego polecany jest osobom bardziej doświadczonym, które chcą spróbować swoich sił na dłuższych odległościach.
Spływ kajakowy rozpoczynamy na dawnej przeprawie promowej w miejscowości Góra Kalwaria, oddalonej 40 kilometrów od Warszawy. Co prawda, jest to długi spływ, ale jednocześnie bardzo spokojny. Dzięki okolicznościom przyrody możemy się wyciszyć i zrelaksować.
Po drodze mijamy rezerwat przyrody, więc jest zielono i dziewiczo, aż w końcu dopływamy do elektrociepłowni Siekierki, to znak, że wpływamy do stolicy. Jednak należy pamiętać, że nie dozwolone jest zatrzymywanie się na wysokości rezerwatu przyrody, bo w ten sposób możemy spłoszyć dziką zwierzynę. Trasa kończy się za mostem Łazienkowskim tuż przed plażą na Saskiej Kępie.
Spływ po rzecze Wkra
Warszawiacy pokochali spływ kajakowy w Pomiechówku. Spływ odbywa się na rzece Wkra. W Pomiechówku znajduje się stacja PKP, więc bez problemu z Warszawy możemy tam dojechać pociągiem Kolei Mazowieckich. Samochodem można dojechać trasą E7 Warszawa – Gdańsk, zjeżdżając na wysokości Nowego Dworu Mazowieckiego na drogę nr 62 kierując się na Serock.
Wkra jest bardzo przyjemną rzeką dla osób, które dopiero zaczynają przygodę z kajakami. Wypożyczalnia znajduje się przy ul. Wojska Polskiego 53 przy terenach rekreacyjnych położonych tuż nad rzeką. Tu możemy wypożyczyć kajaki, a następnie zostaniemy przetransportowani na początek spływu. W tym przypadku do wyboru jest kilka tras.
Najłatwiejsze są dwie: Borkowo - Śniadówko oraz Śniadówko - Kosewko. Trwają one średnio 3 godziny, a dystans to 7 km. Popularna jest też trasa Śniadówko - Pomiechówek. To 10 km i 3,5 godziny drogi. Prawie dwa razy dłuższa jest trasa Joniec - Śniadówko. Płynie się 6 godzin przez 17 km. Najdłuższa trasa rozpoczyna się w miejscowości Joniec, a kończy w Pomiechówku. To aż 26 km, czyli dystans dla zaawansowanych kajakarzy, którzy przepływają ją średnio w 6-8 godzin.
Spływ po rzecze Świder
Na Mazowszu znajduje się jeszcze jedna rzeka, którą upodobali sobie kajakarze. To Świder, który stanowi prawy dopływ Wisły o długości ok. 89 km. Rzeka nie jest głęboka, dlatego bezpiecznie będą się na niej czuły osoby początkujące. Trasa jest bardzo malownicza, bo bieg rzeki jest kręty, dzięki czemu utworzyły się charakterystyczne zakręty. Co też sprawia, że musimy włożyć trochę wysiłku w tę przeprawę. Podczas spływu możemy podziwiać uroki Mazowieckiego Parku Krajobrazowego, a przy odrobinie szczęścia zobaczyć rzadkie gatunki ptaków. Pamiętajmy, żeby nie zatrzymywać się na wysokości rezerwatu przyrody, bo możemy w ten sposób spłoszyć dziką zwierzynę.
Kajakarze mają tu do wyboru cztery trasy. Dwie łatwe na odcinku Wólka Mlądzka - Emów (2 godziny) oraz Wola Karczewska- Emów (3-4 godziny). Trasa rozpoczynająca się w Dobrzyńcu, a kończąca w Emowie jest nieco trudniejsza, bo po trasie są trzy progi wodne, wymagające przeniesienia kajaka. Taki spływ trwa średnio 5-6 godzin. Najtrudniejsza jest trasa na odcinku Sępochów -Emów. Trwa 7-8 godzin i również musimy stawić czoła trzem wodnym progom.
Ważne informacje na temat spływów po rzecze Świder
Jak podkreśla Aneta Adamska p.o. Zastępcy Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Warszawie, w rezerwacie przyrody Świder nie został udostępniony szlak do spływów, a obecnie żaden z podmiotów organizujący spływy nie wystąpił o decyzję zezwalającą na organizację tego typu aktywności.
Należy pamiętać, aby za każdym razem, zanim wybierzemy, jeden ze spływów, należy upewnić się, czy organizator uzyskał zgodę na organizowanie spływów w tym miejscu. W przeciwnym razie spływ taki wiąże się za naruszeniem prawa i konsekwencjami w postaci grzywny lub aresztu.
Spływy kajakowe przez rezerwaty przyrody
Spływy kajakowe są często organizowane przez rezerwaty przyrody. Jednak Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Warszawie apeluje o stosowania się do szeregu zakazów na tych terenach. Przede wszystkim kajakarze nie powinni zatrzymywać się w dowolnym miejscu i schodzić na brzeg. Na terenie rezerwatu obowiązuje zakaz ruchu pieszego poza udostępnionymi szlakami, zakaz wprowadzania psów, naruszania ciszy, palenia ognisk, niszczenia lub uszkadzania roślin.