Zapytaliśmy Polaków o waloryzację 500 plus. "To dobrze dla mnie, ale nie dla gospodarki"
Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google
- Zapytaliśmy Polaków, co sądzą o waloryzacji 500 plus
- Zdania nawet wśród rodziców były podzielone
- "To dobre dla mojego portfela, nie dla gospodarki" – szczerze podkreślił jeden z rozmówców
Czy Polacy są za waloryzacją 500 plus?
W najnowszej sondzie naTemat.pl zapytaliśmy Polki i Polaków, co myślą o waloryzacji 500 plus. Czy kwota powinna zostać podniesiona do 700 złotych oraz czy bonusowe 200 złotych mogłoby wnieść realną różnicę dla domowego budżetu?
– W ogóle nie powinno być 500 plus, powinni to usunąć – powiedział naszemu reporterowi młody tata z dzieckiem w wózku. Na pytanie, czy sam korzysta z 500 plus, odparł, że owszem, jednak nie uważa, żeby tego typu wsparcie było konieczne dla wszystkich.
– Dla mnie programy socjalne nie powinny mieć w ogóle miejsca. Wolałbym, żeby ewentualnie 500 plus zostało, ale żeby nie ruszali tego, nie zmieniali na 700 czy 1000 plus – dodał.
Inna rozmówczyni naTemat zauważyła, że gdy program 500 plus wchodził do Polski, inflacja była na zdecydowanie niższym poziomie. Tym samym pieniądze przekazywane na dzieci nie są warte tyle, co kilka lat temu, więc waloryzacja 500 plus jest świetnym pomysłem.
Wiele osób podkreślało, że domowy budżet to studnia bez dna i nawet 200 złotych więcej niewiele pomoże. – To już nie jest dużo w budżecie domowym. Tyle wyda pan na torbę zakupów – dodała inna rozmówczyni. Polacy podkreślali więc, że 500 plus owszem jest konieczne, ale i tak zaspokaja jedynie ułamek potrzeb w domowym budżecie.
Inni słusznie zauważali, że pieniądze te nie miały jednak być dodatkiem do ogólnego reperowania budżetów rodzin, a być pieniędzmi, które zostaną przeznaczone na dzieci i ich potrzeby.
– 500 plus to duże pieniądze, niewłaściwie wydawane, źle spożytkowane. To katastrofalny błąd – podkreślała jedna z rozmówczyn, wyjaśniając, że "rozdawanie" pieniędzy jest po prostu nieodpowiedzialne.
Polacy mają coraz większą świadomość dotyczącą gospodarki i wielu rodziców wprost żartobliwie podkreślało, że waloryzacja 500 plus to być może pomysł dobry dla ich kieszeni, ale zły dla gospodarki państwa.
– To byłby zdecydowany błąd, przyczyniłoby się to tylko do wzrostu inflacji. Niech zapyta pan o to kogoś, kto ma kredyt w złotówkach – powiedział naszemu reporterowi rozmówca.
Starsi przechodnie podkreślali jednak, że dzieciom należą się pieniądze, a program może po prostu poprawić jakość ich życia. – Ja indywidualnie bym powiększyła, argumentuję to z serca — powinno być więcej. Ale ktoś mądrzejszy np. ekonomista pewnie argumentowałby to inaczej – podkreśliła rozmówczyni.
– Rząd powinien zająć się inflacją, a nie rozdawaniem pieniędzy – deklarowali jednak głównie rozmówcy, niezależnie od tego, czy sami pobierali świadczenie. Tak wyglądał nasz sondaż. Natomiast w badaniu przeprowadzonym przez IBRiS dla "Rzeczpospolitej" 60 proc. Polaków chce, aby świadczenie 500 plus było waloryzowane co roku, podobnie jak emerytury i renty.