W Bułgarii upadł rząd Petkowa. Koalicja rządząca straciła większość, w kraju polityczny chaos

Alicja Skiba
22 czerwca 2022, 22:06 • 1 minuta czytania
W Bułgarii upadł rząd Kiriła Petkowa. Parlament przegłosował udzielenie mu wotum nieufności. Skutkiem tego jest polityczny chaos w kraju, potęgowane przez napięcia w Europie wywołane m.in. inwazją Rosji na Ukrainę.
Rząd Kiriła Petkowa upadł. Otrzymał wotum nieufności fot.: NIKOLAY DOYCHINOV/AFP/East News

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google


Petkow nie nacieszył się władzą długo - był na tym stanowisku zaledwie sześć miesięcy. W środę jego rząd upadł w wyniku głosowania nad wotum nieufności stosunkiem głosów 123 do 116. Jest to efekt utraty przez koalicję rządzącą większości w efekcie sporów dotyczących wydatków budżetowych i tego, czy Bułgaria powinna odblokować akcesję Macedonii Północnej do UE - informuje Agencja Reutera. Problemy rządu zaczęły się zaledwia dwa tygodnie temu. 8 czerwca showman Sławi Trifonow ogłosił wyjście swojej partii (Jest Taki Naród) z koalicji, co doprowadziło do utraty przez partię Petkowa większości w parlamencie. W zeszłym tygodniu głosami nowej większości parlamentarnej, do której dołączył były koalicjant premiera, odwołano przewodniczącego parlamentu Nikołę Minczewa, reprezentanta partii Kontynuujemy Zmiany, z której wywodzi się Petkow.

Kolejny rząd może mieć łagodniejszą politykę wobec Rosji

Od czasu inwazji Rosji na Ukrainę premier Petkow zajmował silnie proeuropejskie i pronatowskie stanowisko, co - jak pisze Reuters - jest nietypowe w kraju tradycyjnie przyjaznym wobec Moskwy. Według przewidywań analityków, na których powołuje się agencja, polityka nowego rządu może się okazać łagodniejsza wobec Rosji.

- To głosowanie jest tylko jednym małym krokiem w bardzo długiej drodze - powiedział Petkow po głosowaniu, cytowany przez Agencję Reutera. - Oni nie rozumieją, że nie jest to sposób na zdobycie narodu bułgarskiego - dodał.

Bułgaria może stracić miliardy z unijnych funduszy

Zgodnie z konstytucją Bułgarii prezydent Rumen Radew powinien po raz kolejny powierzyć misję stworzenia nowego rządu ugrupowaniu Petkowa. Jeśli dotychczasowy premier nie zbierze większości do nowego gabinetu a dwie kolejne partie w parlamencie również nie zdołają tego dokonać, prezydent ma obowiązek rozwiązać parlament, utworzyć rząd tymczasowy i rozpisać przedterminowe wybory w ciągu dwóch miesięcy.

Ostatnie wybory parlamentarne w Bułgarii odbyły się w listopadzie 2021. Kolejne, gdyby do nich doszło, byłyby czwartymi w ciągu nieco ponad roku. Reuters dodaje, że w efekcie tych zawirowań Bułgaria może stracić m.in. miliardy z unijnych funduszy naprawczych, przydzielanych na naprawę gospodarki kraju po pandemii COVID-19 i transformację.

Czytaj także: https://natemat.pl/414685,premier-bulgarii-opowiedzial-o-bezwzglednosci-kremla-wobec-jego-kraju