Wygodne życie Przyłębskiej. Trybunał przyznał, że opłaca jej mieszkanie służbowe

Alicja Skiba
29 czerwca 2022, 16:22 • 1 minuta czytania
Doszedł kolejny wątek do afery związanej z majątkiem prezes Trybunału Konstytucyjnego Julii Przyłębskiej. Instytucja przyznała w rozmowie z "Polityką", że wynajmuje jej mieszkanie służbowe. Pikanterii dodaje fakt, że prawniczka ma dom niedaleko Warszawy, czego sama zresztą nie ukrywała w wywiadach...
Trybunał Konstytucyjny przyznał, że wynajmuje mieszkanie Julii Przyłębskiej. Łukasz Szeląg / Reporter

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google


Wiosną pisaliśmy o doniesieniach o tym, że Julia Przyłębska miała kupić dom pod Warszawą, a zarazem dalej korzystać z mieszkania służbowego, za które płaci Trybunał Konstytucyjny. Zainteresowana tłumaczyła, że "sprawa jest prosta", bo sprzedała dom w Poznaniu i kupiła nowy. Albo nie aż tak nowy - jej zdaniem.

– Kupiliśmy dom częściowo finansowany kredytem na wsi w okolicach Warszawy. Poza tym dom nie jest nowy, wybudowany został 23 lata temu, podobnie jak ten, który zostawiliśmy w Poznaniu – zaznaczyła w wywiadzie dla tygodnika "Sieci".

"Średni koszt najmu mieszkania dla sędziów to 4 571,18 zł"

Jak informuje "Polityka", Trybunał Konstytucyjny spytany w maju o to, czy opłaca mieszkanie służbowe Przyłębskiej, odpowiedział, że sędziom "zgodnie z konstytucją zapewnia się warunki pracy i wynagrodzenie odpowiadające godności urzędu oraz zakresowi ich obowiązków".

TK powołał się na ustawę z 30 listopada 2016 r. o statusie sędziów tej instytucji, według której "sędziemu Trybunału stale zamieszkałemu poza Warszawą przysługuje bezpłatne zakwaterowanie w Warszawie oraz zwrot kosztów przejazdu i dodatek z tytułu rozłąki z rodziną”.

Biuro prasowe ujawniło również tygodnikowi, że "średni miesięczny koszt najmu mieszkania dla sędziów zamieszkujących poza Warszawą za miesiąc maj wyniósł 4 571,18 zł (mieszkań 9)". Jak poinformowała "Polityka", TK nie odpowiedział, ile kosztuje wynajem mieszkania Przyłębskiej konkretnie.

Tygodnik relacjonuje, że fakt, iż Przyłębska ma dostęp do służbowego apartamentu mimo że jej dom jest niedaleko od Warszawy, budzi niezadowolenie nawet osób z PiS. - Niby wszystko jest legalnie, bo Trybunał zapewnia służbowe mieszkania sędziom spoza stolicy, jednak nowy dom pani prezes jest dość blisko, więc trochę to nieprzyzwoite – przyznał rozmówca związany z TK.

Wniosek do prokuratury za utajnienie informacji o majątku Przyłębskiej

Pod koniec kwietnia informowaliśmy, że Przyłębska złożyła wniosek o ujawnienie własnego oświadczenia majątkowego. Tymczasem jeszcze na początku marca Przyłębska miała złożyć wniosek o nadanie jej oświadczeniu majątkowemu za 2021 rok klauzuli "zastrzeżone".

Niedługo potem poseł Adam Szłapka oświadczył, że złożył zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa ws. utajnienia oświadczeń przez Przyłębską i pięciu innych sędziów z TK.

– Magister Julia Przyłębska i pięciu sędziów złamali prawo, więc składam zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa – mówił Szłapka. – Wystosowałem również pismo do prezydenta Andrzeja Dudy, który jako strażnik Konstytucji powinien zareagować – dodał.

– Kwestia dostępu do informacji publicznej jest wartością konstytucyjną. Tymczasem Julia Przyłębska podjęła działania zmierzające do ukrycia swojego oświadczenia majątkowego oraz oświadczeń pięciu sędziów Trybunału Konstytucyjnego – tłumaczył polityk swoją decyzję.

Jak przypomniał, w ustawie zapisane jest, że sędziowie TK są zobowiązani do ujawniania oświadczeń majątkowych. – Niewykonanie tego przepisu jest równoznaczne ze zrzeczeniem się stanowiska sędziego TK – podkreślił.

Czytaj także: https://natemat.pl/422155,samorzadowa-uchwala-anty-lgbt-jest-pierwszy-prawomocny-wyrok-sadu