Pomnik Kaczyńskiego znów oblany farbą. Za poprzednią naprawę zapłacili mieszkańcy

Natalia Kamińska
04 lipca 2022, 06:44 • 1 minuta czytania
Pomnik Lecha Kaczyńskiego w Siedlcach na Mazowszu został ponownie zdewastowany. To już kolejny taki incydent, kiedy został on oblany farbą. Poprzednim razem to mieszkańcy "złożyli" się na czyszczenie. Sfinansowano je bowiem z budżetu miasta.
Pomnik Lecha Kaczyńskiego w Siedlcach Fot. ANDRZEJ WOZNIAK/AGENCJA SE/East News

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google


O sprawie informuje między innymi "Tygodnik Siedlecki". Jak przekazała oficer prasowa KMP Siedlce, nadkom. Agnieszka Świerczewska, cytowana przez serwis, policja przyjęła już w tej sprawie zawiadomienie. Do incydentu doszło pod koniec zeszłego tygodnia. Rozpoczęto także czynności wyjaśniające. 

Poprzednim razem za szkody zapłacono z budżetu miasta

"To nie pierwsza sytuacja oblania farbą pomnika tragicznie zmarłego prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Do podobnego aktu wandalizmu doszło rok temu" - przypomniała gazeta.

Za naprawienie szkód wyrządzonych podczas poprzedniego incydentu zapłacili de facto wszyscy mieszkańcy, gdyż trzeba było je pokryć z budżetu miasta.

"Niewykluczone, że i tym razem tak będzie. A koszty nie są małe. Wynikają z zakupu specjalistycznych detergentów, które usuną farbę, a zarazem nie uszkodzą kamienia" - podkreśla medium.

Były też inne "ataki" na upamiętnienia osoby Lecha Kaczyńskiego. Przykładowo jesienią 2021 roku doszło do zniszczenia tablicy poświęconej pamięci Kaczyńskiego we Wrocławiu.

W tym przypadku uroczyste odsłonięcie tablicy poświęconej Lechowi Kaczyńskiemu miało miejsce 27 sierpnia 2021 roku we Wrocławiu na Ostrowie Tumskim, a już we wrześniu tablica została pomalowana farbą.

Na wspomnianej tablicy znajduje się fragment orędzia noworocznego Kaczyńskiego z 2005 roku: "Tylko Polska sprawiedliwa, uczciwa i solidarna może się rozwijać, tylko w takiej Polsce możemy wykorzystać wszystko, co własnym wysiłkiem zdobyliśmy, co jest naszym sukcesem, niezaprzeczalnym dorobkiem żyjących pokoleń".

W Polsce jest całkiem sporo pomników Lecha Kaczyńskiego

Przypomnijmy, że pomników Lecha Kaczyńskiego jest bardzo dużo w Polsce. 143 – tyle form upamiętnień doczekał się Lech Kaczyński, kiedy próbowano to wszystko zliczyć jeszcze w 2018 roku. Dane, które ujawniała "Gazeta Wyborcza", dotyczyły m.in. pomników, tablic i głazów.

Najbardziej efektowne są oczywiście pomniki, o których pisaliśmy w naTemat już pięć lat temu. Kojarzą się trochę z modą na monumenty, które pojawiały się w Polsce po śmierci Jana Pawła II.

Czytaj też: Giertych ma plan ws. pomników Lecha Kaczyńskiego. "Kult jednostki"

I tak - pomniki zmarłego prezydenta powstają w całej Polsce – w mniejszych i większych miastach. Do tej pory postumenty L. Kaczyńskiego zbudowano m.in. w Warszawie, Radomiu, Kraśniku, Szczecinie, Poznaniu, Siedlcach, Białej Podlaskiej, Skórczu, Dębicy, Grudziądzu, Mińsku Mazowieckim, Ossowie, Opolu Lubelskim, Koszalinie, Piszu, Poniatowej oraz Roczynach.

Poza tym, wciąż w planach są kolejne miejsca pamięci związane z Lechem Kaczyńskim. Na przykład w Lublinie od lat trwa przepychanka, gdzie miałby stanąć pomnik. A warto wspomnieć, że w stolicy Lubelszczyzny jest już przecież plac Lecha Kaczyńskiego.

Czytaj także: https://natemat.pl/420442,mapa-pomnikow-lecha-kaczynskiego-2022