Witaj w galaktyce możliwości! Sprawdziliśmy, jak ekosystem Galaxy czyni życie prostszym

Dawid Wojtowicz
19 lipca 2022, 14:41 • 1 minuta czytania
Zatrzęsienie smartfonów, inteligentnych zegarków i innych technogadżetów sprawia, że codzienne korzystanie z technologii może nas nieco przytłoczyć. Dlatego producenci tego typu urządzeń starają się połączyć oferowane rozwiązania w spójny ekosystem. Jak to działa? Pokażmy to na przykładzie rozwiązań Samsung Galaxy.
Ekosystem w świecie elektroniki użytkowej to takie połączenie różnego rodzaju urządzeń, by ściśle ze sobą współpracowały. O tym, jak może on działać, możemy przekonać się na przykładzie rozwiązań Samsung Galaxy Materiały prasowe / Samsung

Czym w ogóle jest ekosystem w świecie elektroniki użytkowej? To takie połączenie różnego rodzaju urządzeń, by ściśle ze sobą współpracowały. Od wymiany danych i informacji pomiędzy urządzeniami, przez sterowanie, a kończąc na szybkim i prostym łączeniu (parowaniu) takich urządzeń. Wszystko po to, by nasze życie było jeszcze bardziej intuicyjne i komfortowe.

Centrum dowodzenia takiego ekosystemu powiązanych ze sobą sprzętów jest smartfon (jako magazyn aplikacji do zdalnego sterowania, kontroli i monitoringu), ewentualnie komputer przenośny (laptop), gdy w grę wchodzi nie tylko rozrywka multimedialna, ale także praca zdalna. Ostatnimi czasy również smartwatche stają się powoli takim "węzłem", do którego podłączane są bezprzewodowo rozmaite akcesoria.

Dobrze skonstruowany ekosystem dla urządzeń przenośnych może ułatwić codzienne życie podczas pracy, zakupów, treningów, podróży, relaksu, rozmów na odległość czy wideokonferencji. Wielu producentów rozwiązań mobilnych rozwija technologie scalania sprzętów w jedno środowisko. Na bardzo zaawansowanym poziomie własny ekosystem opracowała firma Samsung. Miano, jakie mu nadała, to "Galaxy".

Nazwa nieprzypadkowo, bo użytkownik, który zanurzy się w tym "kosmosie" urządzeń, technologii czy aplikacji może poczuć się jak w galaktyce olśniewającej pięknem, harmonią i doskonałością. Można wręcz powiedzieć, że trafia do miejsca, po którym widać, że projektowała je czyjaś inteligentna dłoń. W jaki sposób ekosystem Samsung Galaxy może usprawnić nasze życie zawodowe i prywatne?

Idea "Connected Living" mówi o kontynuacji pracy z aplikacjami. Jak ją rozumieć? Wyobraźmy sobie, że robimy zakupy w sklepie online. Na tablecie, który ma większy ekran, przeglądamy ofertę, natomiast na smartfonie mamy wygodne ustawienie płatności. Dzięki ekosystemowi możemy przejść z jednego etapu do drugiego, przełączając się swobodnie między urządzeniami.

Wszystko, czego potrzeba do dokonania takiego przejścia bez przerywania bieżącej pracy, to konto Samsung, łączność Bluetooth i włączona funkcja "kontynuacja pracy w aplikacjach na innych urządzeniach" w smartfonie i tablecie. W świecie Galaxy niewiele trzeba, aby odebrać połączenia i wiadomości od swoich bliskich, przyjaciół, znajomych czy współpracowników, niezależnie od tego, co mamy pod ręką.

Jak wygląda taka automatyczna synchronizacja w tym ekosystemie? Jeśli ktoś dzwoni, a smartfon znajduje się poza zasięgiem ręki np. w innym pokoju, to istnieje możliwość odebrania lub odpisania z poziomu zegarka noszonego na nadgarstku czy leżącego na biurku tabletu. Całość sprowadza się do tego, by użytkownik mógł odpowiedzieć na telefon czy SMS-a z urządzenia, które ma akurat przy sobie. Proste i wygodne.

Podobnie sprawa ma się ze słuchaniem muzyki. W sytuacji, gdy nie mamy przy sobie telefonu, ulubioną playlistę zapisaną w serwisie streamingowym możemy odtworzyć na założonym na ręku inteligentnym zegarku, co jest świetnym pomysłem na uprzyjemnienie sobie treningu. Zegarek nie musi „grać" na głos motywujących do ćwiczeń utworów, mogą wyręczyć go sparowane z nim bezprzewodowe słuchawki w uszach.

A może dużo piszecie na smartfonie, marząc o nieco większej klawiaturze niż ta wirtualna na ekranie urządzenia? Tu też ekosystem Galaxy oferuje gotowe rozwiązanie. Pozwala bowiem na udostępnienie klawiatury tabletu smartfonowi. W praktyce wygląda to tak, że piszecie na fizycznej klawiaturze tabletu, a notatki i wiadomości tekstowe tworzone i wyświetlane są na ekranie telefonu oraz zapisywane w jego pamięci.

Kolejnym udogodnieniem w ramach tego ekosystemu jest funkcja Bezprzewodowego Udostępniania Energii, czyli ładowanie jednego urządzenia od drugiego, bez potrzeby użycia ładowarki. Można powiedzieć, że urządzenia są jak jedna rodzina, której członkowie wzajemnie się wspierają i dodają sobie sił do działania. Ładowanie opiera się na mechanizmie indukcyjnym. Wystarczy więc położyć np. zegarek na plecki smartfonu, by go podładować.

To tylko przykłady, bo możliwości jest znacznie więcej. Dodajmy, że nie trzeba być technologicznym ninją, by stworzyć sieć powiązań między urządzeniami Galaxy i zainstalowanymi na nich aplikacjami. Korzystanie z tego ekosystemu nie wymaga specjalnej znajomości zagadnień technicznych. Konto użytkownika i włączenie pewnych funkcji to wszystko, czego potrzeba do bezprzewodowej komunikacji wszystkich sprzętów Galaxy.