W Ukrainie przyjęto specjalną ustawę o statusie Polaków. To akt wdzięczności od Zełenskiego

Agnieszka Miastowska
28 lipca 2022, 20:27 • 1 minuta czytania
Rada Najwyższa Ukrainy przyjęła we wtorek w pierwszym czytaniu prezydencki projekt ustawy o specjalnym statusie obywateli Polski w Ukrainie. Polacy będą mieli podobne prawa i przywileje jak Ukraińcy w Polsce. 28 lipca ustawa została ostatecznie uchwalona. To gest wdzięczności od Wołodymyra Zełenskiego.
Polacy w Ukrainie będą mieli specjalny status. To decyzja Zełenskiego. Fot. Damian Klamka/East News

Obserwuj naTemat w Wiadomościach Google


Polacy będą mieć w Ukrainie specjalny status

Wołodymyr Zełenski zapowiedział złożenie do parlamentu ustawy o szczególnym statusie prawnym polskich obywateli w Ukrainie już w połowie maja. Prezydent Ukrainy poinformował o tym podczas przemówienia w Radzie Najwyższej, w obecności składającego wizytę w Kijowie prezydenta RP Andrzeja Dudy.

28 lipca ustawa została ostatecznie uchwalona. To gest wdzięczności od Wołodymyra Zełenskiego, który dziękował Polakom, nawiązując do ustawy, która zapewniła ważne prawa i przywileje Ukraińcom przyjeżdżającym do Polski od początku wojny. – To wielki gest, do którego zdolny jest tylko wielki przyjaciel Ukrainy. I ten krok nie pozostanie jednostronny – zapowiedział. Prezydent dotrzymał obietnicy i wiadomo już, na jakie warunki mogą liczyć Polacy przyjeżdżający na Ukrainę. Opracowany z inicjatywy prezydenta Ukrainy projekt przewiduje m.in. możliwość legalnego pobytu na terytorium Ukrainy obywateli Polski i członków ich rodzin przez 18 miesięcy. 

Polacy otrzymają też prawo do pracy, możliwość wykonywania działalności gospodarczej, nauki w placówkach oświatowych, korzystania z usług medycznych w Ukrainie. Przewidziano również pewne wypłaty socjalne. 

Lustrzany projekt pomocy Polakom

Wołodymyr Zełenski jeszcze w czasie ogłaszania swojego projektu, zwrócił się do prezydenta Polski i ogółu obywateli w ważnych słowach: "Nie daj Boże, aby obywatele polscy kiedykolwiek potrzebowali tych wszystkich świadczeń w takich warunkach, w warunkach wojny".

Dodał jednak, że prawa mają wielkie znaczenie symboliczne, które pokazują, że Ukraińcy i Polacy są równi. "Jestem przekonany, że ukraiński parlament poprze tę ustawę szybko i zdecydowaną większością głosów" - ogłosił w maju i faktycznie miał rację.

Jak podkreśliło biuro prezydenta, ustawa powstała na znak wdzięczności dla polskiego narodu za solidarność i wsparcie dla Ukrainy w warunkach rosyjskiej agresji oraz z uwzględnieniem zasady wzajemności. Prezydent Ukrainy określił ustawę mianem "projektu lustrzanego" nawiązując do tego, że Polska jako pierwsza stworzyła ustawę, dzięki której przybywający tu Ukraińcy otrzymali numer PESEL, opiekę zdrowotną, a ich pobyt w naszym kraju będzie uznawany za legalny przez 18 miesięcy.

Czytaj także: https://natemat.pl/424429,wolodymyr-zelenski-zwolnil-niemieckiego-ambasadora-andrija-melnyka