Geniusz Lewandowskiego potwierdzony naukowo. Szczególne słowa znanego profesora
- Robert Lewandowski latem 2022 roku przeniósł się do FC Barcelony
- Wielki talent Erling Haaland został za to piłkarzem Manchesteru City
- Geir Jordet wykonał badania, analizując grę świetnych napastników
Dziennikarze dziennika "Verdens Gang" opublikowali tekst, w którym przedstawiono sposób, w jaki na boisku pracuje Erling Haaland. Norwegowie skupili się w głównej mierze na swojej gwieździe, choć badania przeprowadzone przez profesora Geira Jordeta, dotyczyły sposobu "czytania gry" kilku czołowych napastników świata. Wśród nich nie mogło zabraknąć również Roberta Lewandowskiego.
Profesor wyższej szkoły sportu w Oslo jest aktywnym użytkownikiem na Twitterze, gdzie często publikuje swoje obserwacje. Inaczej nie było w przypadku wyżej wspomnianego badania. Jordet dokładnie przedstawił, jakie decyzje na boisku podejmuje Haaland.
"On ma nie tylko ogromną sylwetkę i świetne wykończenie, ale także niezwykłą wizję i umiejętność skanowania. Tak często, gdy wszyscy wokół niego patrzą na piłkę, Haaland odwraca wzrok, aby przygotować się na to, co będzie dalej. Haaland stale odwraca wzrok od piłki (skanuje) przed jej przyjęciem, z większą częstotliwością niż inni napastnicy. Napastnicy w naszym badaniu Premier League w latach 2017-2018 wykonali 0,28 skanów na sekundę. Kilka razy mierzyliśmy Haalanda: wykonuje 0,35-0,50 skanów na sekundę." – opisuje Jordet.
Genialne zdolności Haalanda
Na przykładzie Haalanda norwerski profesor dokładnie analizuje, czym jest "czytanie gry" i jak istotne jest, jak sytuację na boisku "skanuje"' dany piłkarz. O sukcesie decydują bowiem ułamki sekund. Jeśli jesteś szybszy od przeciwnika, wówczas szansa na strzelenie gola, wzrasta.
U napastnika można wyróżnić trzy etapy "skanowania", które opisuje norweski profesor.
- "Kiedy znajduje się w polu lub w jego pobliżu, nieustannie skanuje, aby znaleźć wolne miejsca, w których z czasem może przyjąć piłkę, aby oddać strzał. Przykładowo, Haaland przed swoim pierwszym golem przeciwko Crystal Palace, skanował 4 razy w ciągu 5 sekund."
- "Kiedy piłka jest w drodze do Haaland, skanuje, aby dokładnie wiedzieć, ile czasu i przestrzeni ma z nią, gdy nadejdzie. To pozwala mu mądrze wykorzystać swoją sylwetkę, aby odbijać się od przeciwników, gdy do niego dotrą. Ilustruje to jego trzeci gol w meczu z Crystal Palace."
- "Gdy Haaland znajdzie się poza obrońcami, ponownie skanuje, aby sprawdzić, gdzie znajduje się bramkarz – wychwytuje każdy szczegół w postawie bramkarza (na której stopie stoi, na której się opiera itp.), aby mógł wycelować strzał odpowiednio."
Tercet: Lewandowski, Mbappe i Kane
Na łamach "Verdens Gang" profesor Jordet rozszerza obserwacje, wspominając m.in. o Leawndowskim oraz Kylianie Mbappe. W tym gronie jest również angielski napastnik Harry Kane. Ta czwórka (wliczając Haalanda), ma mieć wyjątkowe zdolności, które pozwalają z dużo większą łatwością zdobywać gole.
– Obraz sytuacji na boisku zmienia się bardzo szybko. Mózgi piłkarzy same obliczają wszystkie możliwości, a także przewidują kolejne ruchy innych zawodników. Inni natomiast nie potrafią przetworzyć tylu informacji na raz, ponieważ nie posiadają takiej "mocy obliczeniowej" – przyznał Jordet, doceniając klasę napastników.
– Oni skanują i oceniają sytuacje znacznie częściej niż inni, a zbierane informacje na kilku poziomach jednocześnie, decydują o zajęciu najlepszej pozycji strzeleckiej, a równocześnie jeszcze obserwują bramkarza – skwitował Jordet, szanowany profesor w świecie sportu.
Nic tylko przyklasnąć, nieprzypadkowo RL9 przyzwyczaił nas do strzelania goli.