Fatalny wynik PiS w sondażu. Okazało się, ile partia Kaczyńskiego straciła w czasie wakacji
- Duża strata PiS w najnowszym sondażu United Surveys dla "Dziennika Gazety Prawnej" i RMF FM
- Prawo i Sprawiedliwość pozostaje na czele, jednak z badania wynika, że nie ma szans na zachowanie władzy
- Największe powody do satysfakcji ma Polska 2050 Szymona Hołowni. Notowania tego ugrupowania znacznie wzrosły
Prawo i Sprawiedliwość wyraźnie traci w oczach wyborców. Sondaż United Surveys dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej" przeprowadzono 1 września, a jego wyniki porównano z rezultatami z czerwca. Okazało się, jak dużą stratę sondażową poniosło ugrupowanie rządzące.
Prawo i Sprawiedliwość traci w sondażu
W czerwcu Jarosław Kaczyński ruszył w Polskę, nie kryjąc, że w ten sposób walczy o wyższe notowania PiS. Plan jednak wyraźnie się nie powiódł. Polacy w najnowszym sondażu wystawili cenzurkę rządzącym. W badaniu tym chęć głosowania na Prawo i Sprawiedliwość zadeklarowało 32 proc. badanych. To o ponad 5 punktów procentowych niż przed wakacjami (w czerwcu PiS osiągnął wynik 37,1 proc.).
To oznacza, że drugą w sondażu Koalicję Obywatelską coraz mniej dzieli od PiS. Na KO wskazało 25 proc. badanych (to o 0,5 pkt proc. mniej niż w czerwcu). Powody do satysfakcji ma Polska 2050 Szymona Hołowni. To ugrupowanie w czasie wakacji zyskało najwięcej. Wrześniowy wynik Polski 2050 to 13,3 proc. poparcia (w czerwcu było to 10,2 proc.).
Nad progiem wyborczym znalazły się także: Lewica (8,1 proc., spadek o 0,2 pkt proc.), Konfederacja (5,6 proc. – powrót nad próg, w czerwcu było to 4,2 proc.) oraz PSL-Koalicja Polska (5,3 proc. – wzrost o 0,3 pkt proc.).
Która partia dla Polaków ugrupowaniem drugiego wyboru?
Co istotne, w sondażu ankieterzy sprawdzali również, która partia jest opcją rezerwową dla wyborców. I z tego badania płyną wnioski mało optymistyczne dla Zjednoczonej Prawicy.
Jak to wygląda w poszczególnych elektoratach? Wyborcy PiS-u w drugiej kolejności oddaliby swój głos na Solidarną Polskę (28 proc.), Kukiz-15 (21 proc.) lub na PSL (15 proc.). Elektorat Koalicji Obywatelskiej ewentualnie gotów byłby poprzeć Polskę 2050 (48 proc.), Lewicę (16 proc.) lub PSL (14 proc.).
Wyborcy ugrupowania Szymona Hołowni z kolei jako partię drugiego wyboru zazwyczaj wskazują Koalicję Obywatelską (64 proc.). Zwolennicy Lewicy jako opcję rezerwową określili KO (50 proc.), PSL (19 proc.) lub Polskę 2050 (13 proc.). Wyborcy PSL-u w drugiej kolejności popierają Polskę 2050 (55 proc.). A wśród wyborców Konfederacji aż 64 proc. odpowiedziało, że nie ma partii drugiego wyboru.
Politycy Prawa i Sprawiedliwości anonimowo przyznają, że zdają sobie sprawę, iż bardzo trudno będzie im utrzymać władzę. – Jeśli kryzys będzie poważny i utrzyma się dłużej, to nasz los może być marny – mówił ostatnio w "Gazecie Wyborczej" działacz PiS.