Elżbieta II zostawiła po sobie specjalny list. Jest pilnie strzeżony w skarbcu od 36 lat
- Królowa Elżbieta II zostawiła po sobie nie tylko ogromny majątek, koronę czy posiadłości ziemskie, ale także specjalny list do obywateli Australii.
- Dokument został przygotowany w 1986 roku i schowany w skarbcu w Sydney. Zapoznanie się z nim będzie możliwe dopiero za 63 lata.
- "Pozdrowienia. W dogodnym dniu 2085 roku proszę otworzyć tę kopertę i przekazać mieszkańcom Sydney moje przesłanie do nich" – zaapelowała.
Królowa Elżbieta II zostawiła po sobie specjalny list
List przygotowany przez królową Elżbietę II od 36 lat jest przechowywany w skarbcu w Australii, a konkretnie w historycznym budynku Queen Victoria Building. Przesłanie dla obywateli przygotowała podczas państwowej wizyty w 1986 roku.
Formalnie dokument zaadresowano do burmistrza Sydney, który będzie sprawował władzę w mieście w 2085 roku. Oznacza to, że nie poznamy treści listu jeszcze przez kolejne 63 lata. Przesłania ma nie znać nawet osobisty personel głowy brytyjskiej rodziny królewskiej.
Dokument został zabezpieczony w specjalnej szklanej gablocie w chronionym pomieszczeniu. Przypomnijmy, że nie jest to jedynie byle pamiątka po królowej Wielkiej Brytanii, a list od formalnej głowy państwa Australii.
W 1999 roku przeprowadzono referendum, w którym 54 proc. głosujących wyraziło wolę pozostania pod oficjalnym zwierzchnictwem Windsorów. To właśnie tam królowa cieszyła się wyjątkową sympatią.
Co więcej, warto podkreślić, że to królowa Elżbieta II była pierwszą monarchinią, która osobiście odwiedziła Sydney. Do pierwszej wizyty doszło w 1954 roku, czyli rok po śmierci króla Jerzego VI.
Od tego czasu przeprowadziła państwowe wizyty w Australii aż 15 razy. Po przełamaniu pierwszych lodów przez królową, tradycję odwiedzania kraju przyjęła cała rodzina królewska. Na początku 2022 roku jej córka, księżniczka Anna otworzyła 200. edycję Sydney Royal Easter Show.
Także wnuk królowej, a obecnie następca tronu książę William wraz z Kate Middleton planowali podróż na odległy kontynent. Wydarzenie musiało jednak zostać odwołane z powodu pandemii koronawirusa.
Nie żyje królowa Elżbieta II
Jak pisaliśmy w naTemat, monarchini zmarła 8 września w zamku w Balmoral, otoczona opieką lekarzy i najbliższej rodziny. W minioną niedzielę trumna z jej ciałem opuściła posiadłość i dotarła do Edynburga.
Od kilku dni tysiące Brytyjczyków wraz z całą rodziną królewską wspólnie żegnają królową. Książę William i książę Harry wydali specjalne oświadczenia. Obaj także wyszli do obywateli w towarzystwie swoich żon.
Tuż po przejęciu tronu przez króla Karola III jego władzę niemal natychmiast proklamowała Australia. Uroczystości w parlamencie narodowym w Canberze poprowadził tamtejszy gubernator generalny David Hurley. Niestety już pierwsze chwile rządzenia pokazały nowego króla w fatalnym świetle. Do mediów wyciekło nagranie, na którym widzimy, jak Karol III w niekulturalny sposób traktuje swoich podwładnych.