Pogrzeb królowej Elżbiety II. Wyciekły zasady dla uczestników, przywódcy dostali zakaz

Rafał Badowski
13 września 2022, 07:38 • 1 minuta czytania
Pogrzeb królowej Elżbiety II odbędzie się 19 września w Opactwie Westminsterskim. Uroczystości będą towarzyszyć konkretne zasady, których muszą przestrzegać uczestnicy.
Pogrzeb królowej Elżbiety. Poitico: wyciekły zasady dla uczestników. Fot. Steve Parsons / Press Association / East News

Do reguł, jakie mają obowiązywać gości podczas pogrzebu królowej Elżbiety dotarł portal Politico. Szefowie państw, którzy wezmą udział w uroczystości, zostali poproszeni o przybycie lotami komercyjnymi.

Dlaczego? Heathrow, największe londyńskie lotnisko, nie będzie obsługiwać lotów prywatnych. Jeśli ktoś zdecyduje się na podróż własnym samolotem, musi być przygotowany na wylądowanie na jednym z najbardziej oddalonych lotnisk.

Przywódcy państw nie będą mogli korzystać ze swoich samochodów państwowych. Zamiast tego mają zostać przewiezieni autobusami. Żałobnicy przyjadą do Opactwa Westminsterskiego w eskortowanych autokarach z miejsca w zachodniej części miasta, gdzie "ze względu na ścisłe zasady bezpieczeństwa i ograniczenia na drogach" zostawią własne pojazdy.

"W całym Londynie i we wszystkich oficjalnych miejscach, gdzie będą odbywały się uroczystości pogrzebowe, będą obowiązywać ścisłe zasady bezpieczeństwa" - podało źródło serwisu "Politico".

Światowi przywódcy nie będą mogli skorzystać z przelotów helikopterem między lotniskami ze względu na liczbę lotów operujących w tym czasie.

Po pogrzebie królowej Elżbiety uczestnicy uroczystości przejdą pieszo do Dean's Yard. Odbędzie się tam przyjęcie wydane przez ministra spraw zagranicznych Jamesa Cleverly'ego. Po nim światowi przywódcy będą mogli wrócić do zachodniego Londynu, by odebrać swoje auta.

Może cię zainteresować: Kto będzie reprezentował Polskę na pogrzebie Elżbiety II? Podano pierwsze szczegóły

Jak ustalili dziennikarze, ze względów organizacyjnych zaproszono jedynie prezydentów i ich małżonków lub partnerów. Głowy państw, które nie mogą uczestniczyć w pogrzebie, mogą wybrać kogoś innego na swojego oficjalnego przedstawiciela. Może to być na przykład premier lub minister.

Kiedy pogrzeb królowej Elżbiety?

Jak informowaliśmy w naTemat pogrzeb królowej Elżbiety II będzie miał charakter państwowy. Odbędzie się w poniedziałek 19 września w Opactwie Westminsterskim w Londynie.

Czytaj także: Ruszyła "Operacja Jednorożec". Już wiadomo, jak będzie wyglądał pogrzeb Elżbiety II

Następnie trumna z ciałem Elżbiety II zostanie złożona w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze, gdzie pochowani są także jej zmarły w zeszłym roku mąż, książę Filip oraz jej rodzice. Żałoba narodowa potrwa do następnego dnia po pogrzebie. Dłuższy okres obowiązkowej żałoby przewiduje się dla członków brytyjskiej rodziny królewskiej. "W związku ze śmiercią Jej Królewskiej Mości, życzeniem Jego Królewskiej Mości jest, aby okres królewskiej żałoby był przestrzegany od teraz do siedmiu dni po pogrzebie Królowej" - przekazał w oświadczeniu Pałac Buckingham.

Do stolicy Anglii przyleci wielu polityków i dyplomatów z całego świata, by wspólnie uczestniczyć w uroczystościach. Jakub Kumoch, dyrektor Biura Polityki Międzynarodowej Kancelarii Prezydenta, przekazał też, kto będzie reprezentował Polskę na pogrzebie monarchini. – Andrzej Duda ma zamiar udać się na uroczystości pogrzebowe Elżbiety II. Trudno sobie wyobrazić, że prezydenta RP zabrakłoby na tych uroczystościach – przekazał w piątek Jakub Kumoch w TVP.