IMGW podał prognozę na początek zimy. Czy czekają nas białe święta?

Redakcja naTemat
15 września 2022, 07:35 • 1 minuta czytania
Chociaż dopiero za kilka dni rozpocznie się astronomiczna jesień, IMGW przygotował już prognozę na początek zimy. Jeśli długoterminowa prognoza się sprawdzi, to tegoroczne święta będą pochmurne i mokre.
Długoterminowa prognoza pogody. Fot. Marek BAZAK/East News

Długoterminowa prognoza pogody

Czas upalnych dni mamy już za sobą, a astronomiczna jesień już za pasem. O tym, jaka aura czeka nas w kolejnych miesiącach, możemy dowiedzieć się z prognozy przygotowanej przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej. Wynika z niej, że temperatura w tym okresie powinna mieścić się w normie wieloletniej, jednak grudzień będzie bardziej deszczowy i pochmurny.

Wrzesień zaczął się ochłodzeniem, z kolei październik będzie stosunkowo pogodny. Według IMGW średnia miesięczna temperatura powietrza w całej Polsce powinna mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020, zatem nie czekają nas ekstremalnie niskie temperatury.

Październik nie zapowiada się też deszczowo. Jedynie na północnym-zachodzie suma opadów najprawdopodobniej będzie kształtować się powyżej normy wieloletniej, więc będzie tam bardziej deszczowo. Natomiast na południowym-wschodzie suma opadów będzie z kolei poniżej normy.

Nieco śnieżny listopad i mokry grudzień

Według prognozy Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej listopad wypada podobnie jak październik. Z tym że zwiększone opady, w tym śniegu, mogą pojawić się na północy Polski.

Największe zmiany czekają nas w grudniu i styczniu. W ostatnim miesiącu 2022 roku zarówno średnia miesięczna temperatura powietrza, jak i miesięczna suma opadów atmosferycznych w całej Polsce powinna kształtować się powyżej normy wieloletniej z lat 1991-2020. Oznacza to, że najprawdopodobniej grudzień ten będzie bardziej deszczowy niż śnieżny i zdecydowanie cieplejszy.

W pierwszym miesiącu 2023 roku w całej Polsce średnia miesięczna temperatura powietrza najprawdopodobniej będzie mieścić się w zakresie normy wieloletniej z lat 1991-2020. Jednak miesięczna suma opadów atmosferycznych będzie już wyższa niż norma wieloletnia, co oznacza, że możemy liczyć na obfite opady śniegu.

Prognoza długoterminowa to nie jest pewnik

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej podkreśla jednocześnie, że opublikowana prognoza jest orientacyjna i dotyczy średniego przebiegu dla całego prognozowanego regionu i danego okresu prognostycznego.

Meteorolodzy, określając normę wieloletnią biorą pod uwagę dane z 30 lat (1991-2020). Wartości średniej miesięcznej temperatury oraz miesięcznej sumy opadów z tego okresu sortuje się od najniższej do najwyższej, 10 najniższych wartości wyznacza średnią temperaturę/sumę opadów w klasie "poniżej normy", 10 środkowych "w normie", a 10 najwyższych "powyżej normy".