Kościół w Belgii będzie błogosławił pary homoseksualne. "Oni też zasługują na nasze uznanie"
- Belgijscy duchowni są pierwszymi przedstawicielami Kościoła, którzy oficjalnie sprzeciwiają się Watykanowi i dają przyzwolenie do błogosławienia par homoseksualnych
- W zeszłym roku głos w tej sprawie zabrała watykańska Kongregacja Nauki i Wiary
- Mimo tego biskupi wyznaczyli nawet trzy modlitwy, które odmawiać będą właśnie przy okazji błogosławieństw związków par jednopłciowych
Kościół w Belgii pobłogosławi pary homoseksualne
Biskupi archidiecezji mecheleńsko-brukselskiej z kard. Jozefem De Keselem na czele uznali, że w kościele jest specjalne miejsce dla osób nieheteroseksualnych, a nawet dla błogosławieństwa dla ich związków. Duchowni opublikowali także treść trzech przykładowych modlitw, które mogą być wykorzystywane w takich sytuacjach.
To wydarzenie na skalę całego Kościoła, ponieważ to pierwszy raz, kiedy duchowni tak wyraźnie sprzeciwili się stanowisku Watykanu. Przede wszystkim do tego pomysłu przyczynił się kard. Jozef De Kesel. Uznał on, że pomysł odpowiada na potrzeby ludzi i nie jest sprzeczny z naukami Biblii.
Oznajmił, że pary homoseksualne często proszą o "chwilę modlitwy, aby prosić Boga, by ten pobłogosławił ich związek".
"Chcemy być blisko nich. Niektórzy pozostają w celibacie. Oni zasługują na nasze uznanie i wsparcie. Inni wolą żyć w parach, trwale i wiernie połączeni z partnerem. Oni też zasługują na nasze uznanie i wsparcie, dlatego że choć ten związek nie jest małżeństwem religijnym, to może być też źródłem pokoju i wspólnego szczęścia" – piszą biskupi w swoim oświadczeniu.
Specjalne modlitwy i sprzeciw Watykanu
Co ciekawe, duchowni zaproponowali trzy modlitwy autorstwa teologów, którzy opracowali je we współpracy z diecezjalną komórką zajmującą się duszpasterstwem rodzin. Według rzecznika Geerta de Kerpela z archidiecezji Mechelen-Bruksela opublikowane modlitwy nie zostały wcześniej wysłane do Watykanu w celu akceptacji. Od zawsze Stolica Apostolska wyraźnie sprzeciwia się podobnym praktykom. W 2021 roku głos w tej sprawie zabrała watykańska Kongregacja Nauki Wiary. 15 marca uznała, że: "Kościół nie dysponuje władzą udzielania błogosławieństwa związkom osób tej samej płci, dlatego nie może być ono uznane za dozwolone".
Umotywowano to faktem, że zgodnie z naukami Kościoła "błogosławieństwo może być udzielane tylko temu, co jest obiektywnie uporządkowane", czyli w przypadku wiary katolickiej wyłącznie związek małżeński kobiety i mężczyzny.
Próżno na podobne akty sprzeciwu wobec Watykanu czekać w Polsce. Metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski niejednokrotnie podkreślał, że osoby ze społeczności LGBT są "tęczową zarazą", "zaprzeczają godności własnego człowieczeństwa" oraz "można ich porównać do epidemii cholery".