Czy rowerzysta może jechać po chodniku? Nowe zmiany w Prawie o ruchu drogowym
- We wrześniu weszły w życie nowe przepisy, w których zawarto m.in. nową definicję chodnika
- Na szczęście nadal są sytuacje, kiedy rowerzyści mogą korzystać z chodnika
Ministerstwo Infrastruktury zmieniło wiele podstawowych definicji w Prawie o ruchu drogowym. Jest też nowa definicja chodnika, który od jesieni jest częścią drogi przeznaczoną "wyłącznie" dla ruchu pieszego.
"Dotychczasowy chodnik staje się drogą dla pieszych, ale dla użytkowników tak naprawdę nic się nie zmienia. Dotychczas przepisy Prawa o ruchu drogowym używały zamiennie pojęć 'chodnik' i 'droga dla pieszych', przy czym np. dopuszczały zatrzymanie lub postój pojazdu tylko na chodniku" – informowało niedawno Ministerstwo Infrastruktury.
I tak od 21 września mamy podział drogi dla pieszych na trzy części. Są to:
- chodnik - przeznaczony wyłącznie do ruchu pieszych i osób poruszających się przy użyciu urządzenia wspomagającego ruch;
- pas buforowy, który przylega do chodnika od strony jezdni, torowiska tramwajowego lub drogi dla rowerów, może być przeznaczony np. do postoju lub zatrzymania pojazdów;
- pas obsługujący, przylegający do chodnika od strony granicy pasa drogowego (np. przy budynku), przeznaczony do pełnienia innych funkcji niż te dopuszczone na chodniku (np. prowadzenia działalności społeczno-gospodarczej, sytuowania urządzeń drogi lub obiektów małej architektury, np. podjazd dla osób niepełnosprawnych, schody do budynku).
Co z parkowaniem na chodniku według nowych przepisów?
Po wejściu przepisów resort informował także, że nowe przepisy nie zmieniają zasad dopuszczających zatrzymanie lub postój pojazdu na drogach dla pieszych.
"Oznacza to, że w dalszym ciągu dopuszcza się zatrzymanie lub postój na drodze dla pieszych kołami jednego boku lub przedniej osi pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 2,5 tony pod warunkiem, że na danym odcinku jezdni nie obowiązuje zakaz zatrzymania lub postój, szerokość chodnika jest nie mniejsza niż 1,5 m i nie utrudni ruchu pieszych, a pojazd umieszczony przednią osią na drodze dla pieszych nie tamuje ruchu pojazdów na jezdni" – doprecyzowano w informacji na temat nowego prawa.
Jaka jest sytuacja rowerzystów według nowego prawa?
Kwestię jazdy po chodniku reguluje art. 33 ust. 5 i 7 ustawy Prawo o ruchu drogowym. Rowerzysta ma zatem prawo korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych w czterech przypadkach. Te wyjątki to:
- rowerzysta, który nie ukończył 10. roku życia. Jest traktowany przez przepisy jak pieszy;
- rowerzysta, który opiekuje się rowerzystą w wieku do 10. roku życia;
- sytuacji, kiedy szerokość chodnika wzdłuż drogi, po której ruch pojazdów jest dozwolony z prędkością większą niż 50 km/h, wynosi co najmniej dwa metry i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów oraz pasa ruchu dla rowerów;
- sytuacji, kiedy są trudne warunki atmosferyczne (pada śnieg, panuje silny wiatr, ulewa, gołoledź lub gęsta mgła).