Co oznacza bycie panseksulanym? Wyjaśniamy wyznanie Szpaka ws. orientacji
- Michał Szpak w niedawnym wywiadzie dla "Twojego Stylu" odniósł się do kwestii swojej orientacji seksualnej
- Piosenkarz przyznał, że jest panseksualny
- Wyjaśniamy, co to jest panseksualizm i czym się charakteryzuje
Michał Szpak jest panseksualny
Jeszcze w czerwcu Michał Szpak wywołał falę spekulacji na temat swojej orientacji seksualnej. Muzyk znany ze swojego charakterystycznego image'u zamieścił wówczas na Instagramie apel do "queerowych istot", czyli społeczności LGBTQ+, który zakończył słowami: "Bądź z nami, queerami".
Podkreślał w nim, że należy żyć w otwartym społeczeństwie wyzwolonym z uprzedzeń i etykietowania. W dodatkowym nagraniu na TikToku sprecyzował, że jest osobą "uważającą, że miłość nie ma płci" i że "można kochać w różnych formach".
Później tłumaczył Pudelkowi, że cały wpis na Instagramie był cytatem z autora akcji społecznej promującej tolerancję. Oznajmił, że nie był to jego coming out i dodał, że gdyby chciał takowego dokonać, "zrobiłby to w bardziej spektakularny sposób".
Jednak niedługo w swoim kolejnym wpisie na Instagramie Szpak rzucił hasło: "TAK. JESTEM QUEER. Zakochuję się w człowieku, nie w ciele. Kocham ludzkie serca i dusze". Przy czym potem sprecyzował, że w jego mniemaniu "QUEER to po prostu świetlisty świr" i znów zaprzeczył coming outowi.
Swoimi postami z czerwca wprowadził niemałe zamieszanie. Jednak w swoim najnowszym wywiadzie z "Twoim Stylem" stwierdził: "Jestem queerowy, nie identyfikuję się z żadną płcią" i ostatecznie wyznał, jaką ma orientację seksualną.
– Gdybym miał jednoznacznie siebie określić, jestem panseksualny – zdradził piosenkarz. Dołączył tym samym m.in. do innych znanych osób takich jak Miley Cyrus, Lady Gaga, Kristen Stewart, Sia czy Janelle Monáe, których symbolem jest flaga w różowo-żółto-błękitne pasy.
Jednak czym tak naprawdę jest panseksualizm? Sam zainteresowany tłumaczył: "Miłość nie ma płci. Miłość to opieka, troska, zachwyt, relacja z osobą, z którą jest mi dobrze. Nie mogę powiedzieć, że zakocham się tylko w kobiecie lub tylko w mężczyźnie, bo ja zakochuję się w człowieku (...). Uważam, że każdy, niezależnie od płci kulturowej, tożsamości płciowej i orientacji seksualnej, zasługuje na miłość".
Co to jest panseksualizm?
Słowo "panseksualizm" powstało z połączenia starogreckiego "pan" (po polsku "każdy") i łacińskiego "sexus" ("płeć"). Jego mianem określa się kolejną po heteroseksualizmie, homoseksualizmie, biseksualizmie (czasem też aseksualizmie) orientację psychoseksualną.
To nie tylko orientacja, ale też podejście i swego rodzaju ideologia zakładające możliwość odczuwania pociągu seksualnego, romantycznego lub emocjonalnego do ludzi niezależnie od ich płci, tożsamości płciowej czy orientacji seksualnej.
Osoby panseksualne nie zwracają więc uwagi także na płeć biologiczną i kulturową obiektu swoich uczuć lub popędu seksualnego. Podkreślają jednak, że w pierwszej kolejności patrzą nie na wygląd, ale na charakter i osobowość drugiego człowieka i zależy im przede wszystkim na budowaniu relacji oraz więzi emocjonalnych/intelektualnych, a nie na zaspokajaniu fizycznych potrzeb czy rozładowaniu napięcia seksualnego.
Panseksualiści, którzy według szacunków stanowią 1 proc. populacji, odrzucają wszelkie ograniczenia i podziały fizyczne, kulturowe, społeczne i psychiczne. Zaznaczają zaś, że stawiają w miłości na całkowitą akceptację i otwartość na człowieka.
O panseksualizmie zaczęto mówić więcej przy okazji "coming outu" Miley Cyrus w 2016 r. – Długo nie potrafiłam określić ani własnej płci, ani seksualności. Nie znosiłam słowa "biseksualna", bo mnie szufladkowało. Nigdy też nie myślałam o innych, że są dziewczynami lub chłopakami (...). Osobiście czuję się w tej kwestii neutralnie – kiedy to sobie uświadomiłam, łatwiej było mi pojąć własną seksualność. Nie czuję się hetero, ani homo i jest mi z tym dobrze. Jestem panseksualna – tłumaczyła w rozmowie z "Variety".
Panseksualizm a biseksualizm
Panseksualizm nie jest zbieżny z biseksualizmem. W istocie jest między nimi sporo różnic. Jak już wskazaliśmy, dla panseksualistów atrakcyjni emocjonalnie, intelektualnie i fizycznie mogą być ludzie każdej orientacji, płci i tożsamości płciowej (zarówno ci, którzy utożsamiają się ze swoją biologiczną płcią, jak i osoby niebinarne - utożsamiające się z inną płcią niż ich biologiczna; utożsamiające się z wieloma płciami lub nieutożsamiające się z żadną płcią).
Z kolei biseksualiści odczuwają romantyczny oraz seksualny pociąg zarówno do kobiet jak i mężczyzn, przy uwzględnieniu bipolarnego podziału płci.