Pogrzeb Zdzisława Tobiasza. Podano szczegóły ws. ostatniego pożegnania aktora
- Zdzisław Tobiasz był aktorem filmowym i teatralnym oraz dubbingowym, a także wykładowcą akademickim w warszawskiej Akademii Teatralnej i łódzkiej Filmówki
- Aktor zmarł 17 października w Konstancinie-Jeziornej, pozostawiając po sobie wiele niezapomnianych ról
- Kiedy odbędzie się ostatnie pożegnanie Tobiasza?
Ostatnie pożegnanie aktora znanego z kultowego serialu "07 zgłoś się"
W poniedziałek (17 października) władze Domu Aktora w Skolimowie potwierdziły smutną wiadomość dla świata aktorskiego i najbliższych aktora. Zmarł Zdzisław Tobiasz. Dzień później Związek Artystów Scen Polskich poinformował, kiedy odbędzie się ostatnie pożegnanie aktora.
"Msza żałobna odprawiona zostanie 21 października 2022 r. o godzinie 15.00 w kościele Środowisk Twórczych na Pl. Teatralnym w Warszawie. Odprowadzenie do grobu rodzinnego nastąpi w innym terminie" – czytamy.
Na łamach "Super Expressu" dowiadujemy się zaś, że "urna z prochami aktora zostanie przetransportowana do rodzinnego grobu artysty koło Sieradza".
Zdzisław Tobiasz - kim był?
Zdzisław Tobiasz przyszedł na świat 13 maja 1926 roku we wsi Nowe Miedze w powiecie sieradzkim. Po II wojnie światowej zamieszkał w Łodzi. Tam dostał się do Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Łodzi na wydział aktorski.
Potem pożegnał się z Łodzią na jakiś czas, tak jak wielu innych studentów idąc w ślady wykładowcy – Leona Schillera, który przeprowadził się do stolicy.
W 1949 zadebiutował na scenie warszawskiego Teatru Placówka, filii łódzkiego Teatru Wojska Polskiego. Dwa lata później, w 1951 roku ukończył studia na wydziale aktorskim warszawskiej PWST. Był także reżyserem Teatru Telewizji.
Tobiasz związany był następnie z kilkoma scenami w różnych miejscach w Polsce: grał m.in. w teatrze im. Jaracza w Olsztynie, Osterwy w Lublinie czy Dramatycznym w Szczecinie.
Aktor ma na koncie wiele znakomitych kreacji. Zagrał w takich filmach, jak: "Ludzie z pociągu" Kazimierza Kutza, "Gangsterach i filantropach" Jerzego Hoffmana i Edwarda Skórzyńskiego, "Dolinie Issy" Tadeusza Konwickiego czy "Krótkim filmie o zabijaniu" i "Dekalogu V" Krzysztofa Kieślowskiego.
Nie wolno zapominać, że Tobiasz był wybitnym lektorem i znał się na dubbingu. Użyczył głosu postaci Soamesa Forsyte’a w polskiej wersji językowej serialu BBC Two "Saga rodu Forsyte’ów" (TVP 1970), a rola ta przeszła do historii polskiego dubbingu jako największe osiągnięcie w tej dziedzinie filmowej.
Podkładał głos również w takich produkcjach jak: "Dwunastu gniewnych ludzi", "Sześć żon Henryka VIII", "Elżbieta królowa Anglii" i "Pogoda dla bogaczy".
Widzowie najbardziej kojarzą go jednak z roli majora Wołczyka, przełożonego głównego bohatera - porucznika Borewicza w kultowym serialu "07 zgłoś się", który składa się z pięciu sezonów wyprodukowanych w latach 1976-1989.
Tobiasz był również związany z artystyczną Łodzią jako nauczyciel. Od 1975 do 1995 roku był wykładowcą Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej.
Warto nadmienić, że jeszcze za życia odznaczono go m.in. takimi honorami jak: Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski czy Złoty Krzyż Zasługi. W 1991 roku Tobiasz otrzymał zaś prestiżowy Złoty Mikrofon.