Kierowcy nawet nie wiedzieli, że są kontrolowani. Posypały się mandaty
- Policjanci 20 października prowadzili specjalną akcję na autostradzie A2 z ziemi i z powietrza
- W kilka godzin mundurowi zarejestrowali 70 wykroczeń. Posypały się mandaty, kilka spraw znajdzie finał w sądzie
- Kierowcy mogli być zaskoczeni, bowiem moment, kiedy łamali przepisy, był wyłapywany m.in. przez policyjnego drona
Policja Łódzka prowadziła kontrolę na autostradzie A2. Mundurowi pod lupę wzięli przede wszystkim zachowania kierujących samochodami ciężarowymi, ale sprawdzali też prędkość innych pojazdów.
Nie były to jednak zwykłe kontrole, których uczestnicy ruchu mogli się spodziewać. Policjanci z grupy Speed prowadzili bowiem działania z wykorzystaniem drona. Efekt? Potrzebowali tylko kilka godzin, aby ujawnić ponad 70 wykroczeń, w tym 31 związanych z niestosowaniem się kierujących do znaku B-26 tj. zakazu wyprzedzania przez pojazdy ciężarowe.
Zaskoczeniem dla wielu kierowców był fakt, że pomimo iż nie widzieli radiowozu, ich wyczyny na drodze zostały zarejestrowane przez kamery unoszącego się nad autostradą drona.
Policjanci podkreślają, że kierujący powinni wiedzieć, że w żadnej sytuacji nie warto łamać przepisów kodeksu drogowego. W sumie tego dnia na autostradzie mundurowi ujawnili 71 wykroczeń, wynik trzech kontroli znajdzie swój finał w sądzie. Ponadto z uwagi na stan techniczny pojazdu, w pięciu przypadkach zatrzymano dowody rejestracyjne.
Jakie mandaty za wyprzedzanie w zabronionym miejscu?
– Przekraczanie prędkości i niestosowanie do zakazu wyprzedzania to jedne z wielu wykroczeń ujętych w katalogu recydywy w ruchu drogowym – przypomina asp. sztab. Marzanna Boratyńska WRD KWP w Łodzi.
W przypadku, gdy kierujący samochodem ciężarowym wyprzedza w miejscu zabronionym dla typu pojazdu, którym się porusza, musi się liczyć z nałożeniem mandatu karnego w wysokości 1000 zł i 15 punktów karnych.
W momencie popełnienia ponownie tego samego wykroczenia mandat wzrośnie do 2000 zł, a do konta kierowcy zostanie dopisanych kolejnych 15 punktów karnych. W takiej sytuacji kierowca zostanie skierowany na kontrolne sprawdzenie kwalifikacji.
Policyjne grupy Speed – jak działają?
Przy okazji warto wyjaśnić, czym są policyjne grupy Speed, które działają w całej Polsce. Nietrudno się domyślić, że chodzi tu przede wszystkim o skuteczniejsze wyłapywanie piratów drogowych. Pierwsza grupa Speed powstała w roku 2018 r. W rzeczywistości to po prostu bat na kierowców, którzy łamią przepisy na drodze.
Policjanci z różnych części kraju co jakiś czas chwalą się akcjami, którymi kieruje grupa Speed. A na jakie wykroczenia polują mundurowi z takiej grupy? Jednoznacznej odpowiedzi nie ma, bo ta lista może być długa i obejmuje de facto wszystkie przepisy, tj. dotyczące przekraczania prędkości czy wyprzedzania w niedozwolonych miejscach.