Zaskakująca końcówka października. Możemy się spodziewać "eksplozji ciepła"

Alicja Skiba
24 października 2022, 17:33 • 1 minuta czytania
Październik w tym roku jest przez większość czasu godzien miana "złotej jesieni". A jak będzie dalej? Ta tendencja nie tylko się utrzyma, ale temperatury osiągną nawet wyższe wartości. Według przewidywań IMGW, w niektórych regionach może być nawet 20 st. C.
Czeka nas zaskakująco ciepła końcówka października Fot. Marek BAZAK/East News// windy.com

Według Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej do Polski będzie docierało ciepłe powietrze znad Atlantyku, aczkolwiek w pierwszej połowie tygodnia mogą wystąpić opady deszczu i burze. Od czwartku pogoda zrobi się słoneczna, ale niestety nie w miejscowościach nadmorskich.

Noc z poniedziałku na wtorek deszczowa, w niektórych miejscach burzliwa

W poniedziałek termometry na północnym wschodzie pokażą 12 st. C., w centrum ok. 17 st. C., a na zachodzie nawet 21 st. C. Wiatr będzie słaby i umiarkowany, południowo-zachodni i zachodni. Nocą mogą wystąpić przelotne opady deszczu, a na północy nawet burze. Miejscowo pojawią się także gęste mgły, ograniczające widoczność do 200 m.

Czytaj też: Wiadomo, kiedy spadnie śnieg. Jest długoterminowa prognoza pogody na jesień i zimę Jak cytuje portal gazeta.pl, według synoptyka IMGW Michała Ogrodnika poprawa aury będzie od środy, z każdym dniem możemy się spodziewać coraz wyższych temperatur- Na zachodzie kraju temperatura maksymalna może wzrosnąć do 20, a lokalnie nawet do 22 st. - powiedział.

Według portalu dobrapogoda24.pl czeka nas "eksplozja ciepła". Wszystko przez "aktywny cyklon" Georgina, który będzie kierował do środkowej Europy, w tym do Polski umiarkowane i ciepłe masy powietrza chroniące nas przed wtargnięciem mrozu i śniegu. Ta tendencja utrzyma się do końca miesiąca. Z początkiem listopada stopniowo zacznie się robić chłodniej.

Może Cię też zainteresować: Tak wysycha największa rzeka Francji. "Zostaniemy z tymi mostami nad piaskiem jak jacyś idioci"

"Generalnie, sezon grzewczy będzie dla nas nadal łaskawy, bo temperatury wyższe niż zwykle pozwolą nam zaoszczędzić na kosztach ogrzewania" - podkreślają synoptycy.

Pogoda na Wszystkich Świętych. Nie ma dobrych informacji

Pisaliśmy już w połowie października, że przez pierwsze dni listopada w istocie będzie zimniej - temperatury będą nieco chłodniejsze od tych w 2021 roku. Pamiętajmy jednak, że w 2021 roku termometry wskazywały 1 listopada około 14-15 stopni i było słonecznie.

W 2022 roku na Wszystkich Świętych temperatura maksymalna ma wynosić 10-11 stopni Celsjusza. Minimalna natomiast około 2-3 stopnie. Bardzo prawdopodobne jest też to, że spadnie deszcz. W górach będzie możliwy śnieg.

Przeczytaj też: "Świat jest w wielkich tarapatach". Mocne przemówienie sekretarza generalnego ONZ

Meteorolodzy prognozują, że cały listopad nie będzie odbiegał od przeciętnej. – Maksymalnie może być 18 st. Celsjusza. Nie oznacza to, że będzie cały czas na plusie. Temperatury ujemne też się pojawią. Z naszych analiz wynika, że temperatura minimalna może spaść nawet do – 10 st. Nie jest to niczym nadzwyczajnym. W poprzednich latach tak też bywało – powiedział rzecznik IMGW Grzegorz Walijewski.

Większe opady deszczu mogą nastąpić w województwach zachodniopomorskim, północnej części lubuskiego, a także w pomorskim, kujawsko-pomorskim i warmińsko-mazurskim. W pozostałej części kraju opady mają być w normie. Śnieg pojawi się tylko w górach.