Nie żyje Emilian Kamiński. Aktor miał 70 lat
- Emilian Kamiński urodził się w 1952 roku. Zmarł po ciężkiej chorobie 26 grudnia 2022 roku
- Aktor zaistniał zarówno na dużym ekranie, jak również w produkcjach telewizyjnych
- Oprócz grania w filmach i spektaklach Kamiński także reżyserował, był aktorem dubbingowym, musicalowym, a także wokalistą i pisarzem
Emilian Kamiński na scenie zadebiutował rolą Pawła w "Pierwszym dniu wolności" w reżyserii Tadeusza Łomnickiego w Teatrze na Woli, ale jednym z jego największych osiągnięć była rola w spektaklu prozy Edwarda Stachury Się w małej salce Teatru Na Rozdrożu w Warszawie.
Na dużym ekranie zapoczątkowała u niego karierę rola w "Akcji pod Arsenałem" jako jednego z uczestników ruchu oporu. W 1980 roku zagrał także rolę Roberta w filmie "Tango Ptaka". Łącznie znany był z kilkudziesięciu ról, zarówno w produkcjach kinowych, jak i z telewizji.
Wyjątkową popularność przyniosła mu rola malarza Jerzego w ekranizacji powieści Kornela Makuszyńskiego "Szaleństwa Panny Ewy", a także udział w produkcji "U Pana Boga w ogródku" i "U Pana Boga za miedzą".
Oprócz pracy aktorskiej, Emilian Kamiński był także reżyserem i twórcą autorskiej sceny Teatru Kamienica. Fani znali go także jako Pumbę z "Króla Lwa", Sebastiana z "Małej Syrenki", a także kota Tip Topa z kreskówki Top Cat.
Aktor wielokrotnie nagradzany
Emilian Kamiński był absolwentem warszawskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej, którą ukończył z wyróżnieniem w 1975 roku. W swojej karierze otrzymał wiele odznaczeń i nagród.
W 1993 na XXVII Festiwalu Teatrów Jednego Aktora w Toruniu odebrał nagrodę jury oraz nagrodę publiczności za monodram "Kontrabasista" według Patricka Süskinda. W 2002 r. na II Krajowym Festiwalu Teatru PR i TV "Dwa Teatry" w Sopocie zdobył wyróżnienie dla autorskiego słuchowiska "Romans", a w 2004 r. na XLIII Rzeszowskich Spotkaniach Teatralnych otrzymał II miejsce w plebiscycie publiczności na najlepszą rolę męską Spotkań – za rolę Kempa w przedstawieniu "Czuwanie" Morrisa Panycha.
23 grudnia został odznaczony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego złotym medalem "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".