Najnowszy sondaż jest wymowny. Najmłodsi wyborcy nie mają litości wobec rządów PiS-u

Katarzyna Rochowicz
28 grudnia 2022, 16:40 • 1 minuta czytania
Najnowszy sondaż Ipsos po raz trzeci dowodzi negatywnej oceny rządów Prawa i Sprawiedliwości w oczach badanych. Ponad połowa ankietowanych ocenia negatywnie zmiany po 2015 roku wprowadzane przez rząd Prawa i Sprawiedliwości.
Najnowszy sondaż dla Ipsos po raz kolejny dowodzi negatywną ocenę dla rządów PiS-u. Fot. Jacek Dominski / Reporter

W najnowszym sondażu Ipsos dla OKO.press i radia TOK FM wyniki dowiodły, że to jeden z dwóch najgorszych dla rządów PiS wyników w historii badań Ipsos dla tych portali. To już trzecie takie badanie z rzędu, gdzie badani źle oceniają zmiany, które nastąpiły po 2015 roku.

Ponad połowa ocenia negatywnie rządy PiS

Na pytanie: "Czy Pana/i zdaniem w czasach rządów PiS i prezydentury Andrzeja Dudy od 2015 roku w Polsce nastąpiła zmiana na lepsze, gorsze czy nic się nie zmieniło?", aż 51 proc. badanych odpowiedziało, że zauważa zmiany na gorsze. 38 proc. natomiast określiło, że zmiany nastąpiły na lepsze.

Pytanie o ocenę zmian padło również w lutym i grudniu 2021 roku. Za każdym razem wyniki były zbliżone, a odpowiedzi odnoszące się do odczuwania negatywnych skutków w zmianach po 2015 roku oscylowały wokół 50 proc. Można również zauważyć, że w ciągu roku coraz mniej badanych twierdzi, że nic się nie zmieniło.

Najsurowiej rządy PiS-u oceniają najmłodsi

Najbardziej sceptyczny wobec działań Prawa i Sprawiedliwości okazuje się przedział najmłodszych badanych (18-29 lat). Zaledwie 13 proc. uważa, że zmiany nastąpiły na lepsze, a 67 proc. stwierdziło, że na gorsze. 15 proc. z kolei odpowiedziało, że nic się nie zmieniło.

Ocena najmłodszych jest istotna, ponieważ już w następnym roku będą głosować w wyborach parlamentarnych, po raz pierwszy lub drugi. W związku z tym prawdopodobnie, sądząc po ich ocenie, nie zagłosują na Prawo i Sprawiedliwość.

Badani między 30. a 49. rokiem życia odpowiedzieli podobnie do grupy najmłodszych. Również ponad połowa ocenia negatywnie zmiany, które nastąpiły po 2015 roku.

Jeśli chodzi o 50-latków, są oni podzieleni - 47 proc. ocenia zmiany na lepsze, 46 proc. natomiast na gorsze.

Seniorzy i osoby religijne oceniają pozytywnie działania Prawa i Sprawiedliwości

Dopiero w przedziale osób w wieku 60 lat i wyżej możemy zaobserwować poparcie dla zmian wprowadzanych od 2015 roku. 57 proc. oceniło zmiany na lepsze, natomiast 36 proc. na gorsze. Czyli jednak wciąż ponad jedna trzecia twierdzi, że działania Prawa i Sprawiedliwości zmieniają Polskę na gorsze.

Możemy także zauważyć, że aż 59 proc. osób, które deklarują regularny udział w praktykach religijnych, oceniają zmiany pozytywnie. Z kolei 67 proc. z osób, które określiły swój udział w praktykach religijnych jako nieregularny lub żaden, ocenia zmiany jako gorsze. To wpasowuje się w deklarowaną ideologią przez PiS, czyli katolicki konserwatyzm.