"Kalejdoskop" to nowy hit Netflixa. Wiemy, w jakiej kolejności najlepiej oglądać jego odcinki
- "Kalejdoskop" platformy Netflix jest numerem jeden w Polsce i na świecie. Serial z Giancarlem Esposito ma nielinearną fabułę - jego odcinki nie są po kolei.
- Jaka jest właściwa kolejność odcinków miniserialu?
- Co oznaczają kolory w tytułach odcinków? Pomogły one scenarzystom w logiczny sposób poskładać historię.
Fenomen serialu "Kalejdoskop"
Bystry złodziej i "mózg operacji" Leo Pap (Giancarlo Esposito) pragnie obrabować Manhattan po huraganie Sandy (doszło do niego na Atlantyku w 2012 roku), dlatego skrzykuje grupę nerdów-zapaleńców, którzy pomogą mu w realizacji tego jakże skomplikowanego planu. Celem ich ataku ma być jeden z najlepiej strzeżonych skarbców w samym centrum Nowego Jorku. Problem tkwi w tym, że po piętach depcze im nieustępliwa agentka FBI, Nazan (Niousha Noor), która zamierza dopaść przestępców i wsadzić ich do więzienia.
Na pierwszy rzut oka fabuła limitowanego serialu Netfliksa "Kalejdoskop", którego twórcą jest pisarz Eric Garcia ("Matchstick Men"), nie różni się niczym od reszty produkcji z motywem napadu na bank. Dużym plusem tego tytułu jest niechronologiczne ułożenie odcinków, które gwarantuje widzom niepowtarzalną możliwość bawienia się serialową narracją.
W obsadzie "Kalejdoskopu" znaleźli się m.in. Giancarlo Esposito ("Breaking Bad"), Rugus Sewell ("Obłędny rycerz"), Paz Vega ("Rambo V"), Rosaline Elbay ("Fork & Knife"), Jai Courtney ("Suicide Squad: Legion samobójców"), Tati Gabrielle ("The Chilling Adventures of Sabrina"), Peter Mark Kendall ("The Americans") oraz Niousha Noor ("The Knight").
W jakiej kolejności oglądać odcinki serialu "Kalejdoskop"?
Akcja "Kalejdoskopu" rozgrywa się na przestrzeni prawie 25 lat. Prawidłową kolejność odcinków podał portal Mashable:
- 1. "Fioletowy" (24 lata przed skokiem)
- 2. "Zielony" (7 lat przed skokiem)
- 3. "Żółty" (6 tygodni przed skokiem)
- 4. "Pomarańczowy" (3 tygodnie przed skokiem)
- 5. "Niebieski" (5 dni przed skokiem)
- 6. "Biały" (dzień napadu)
- 7. "Czerwony" (dzień po skoku)
- 8. "Różowy" (pół roku po napadzie)
Co oznaczają kolory w nazwach odcinków serialu "Kalejdoskop"?
Jak mogliśmy już zauważyć, każdy odcinek serialu "Kalejdoskop" ma w tytule inny kolor. Kolory te odnoszą się do barw, jakie widzimy w kalejdoskopie. – Jeśli potraktujemy każdy odcinek jako jeden kolor, to kiedy się połączą, wszystkie staną się kolorem białym – wyjaśnił producent Russell Fine. Okazuje się, że kolory pomogły scenarzystom w kwestii ściśle logistycznej - zależało im, by każdy pojedynczy odcinek łączył się w spójny sposób z innymi. Chcieli, żeby odcinki zawierały co najmniej siedem pytań, na które widzowie znajdą odpowiedź w przynajmniej jednym z pozostałych "kolorów".
Co ciekawe, część widzów zauważyła, że w odcinku zatytułowanym (przykładowo) "Żółty" znajdziemy kilka elementów w takim właśnie kolorze (m.in. kolor ścian, ubrania i tak dalej).