Pocisk uderzył w turecki statek w Ukrainie. Chodzi o port w Chersoniu

Natalia Kamińska
25 stycznia 2023, 18:52 • 1 minuta czytania
Agencja Reutera podaje, że należący do Turków statek został uderzony pociskiem w porcie miasta Chersoń w Ukrainie. Wybuchł pożar. Nie ma informacji o rannych.
Wybuch w jednym ukraińskich portów. Zdjęcie ilustracyjne. Fot. Cover Images/East News

– Pocisk uderzył w mostek statku o nazwie Tuzla – przekazała firma bezpieczeństwa morskiego Ambrey. Był to turecki statek towarowy, który miał utknąć już jakiś czas temu w ukraińskim Chersoniu. Dziennikarze agencji prasowej piszą, że miał to być luty 2022 roku.

Pocisk uderzył w turecki statek w Ukrainie

Agencja Reutera podaje jeszcze, że nagrania pokazują, że na statku wybuchł duży pożar, ale nie ma doniesień o rannych czy zabitych.

Agencja była jeszcze w stanie potwierdzić lokalizację na podstawie statków i budynków widocznych na wideo, które pasowały do zdjęć satelitarnych tego obszaru. Nie była jednak w stanie potwierdzić dokładnej daty nakręcenia filmów. Miał być nią wtorek.

Statek, który cumuje w porcie w Chersoniu należy do firmy Cayeli Shipping, która do tej pory nie wydała w tej sprawie żadnego oświadczenia. Media podają jeszcze, że w ukraińskich portach, w tym w Chersoniu, "uwięzionych" jest dwanaście tureckich statków, które nie są objęte umową zbożową na Morzu Czarnym, wynegocjowaną w zeszłym roku przez ONZ.

– Wczoraj w nocy (wtorek) doszło do ataku, najprawdopodobniej na port, i wydaje się, że ładunek wybuchowy trafił w statek" – powiedziało anonimowe źródło agencji.

Prezydent Turcji cały czas proponuje mediacje Rosji i Ukrainie

Dodajmy jeszcze, że Turcja do tej pory bardzo angażowała się w mediacje w wojnie w Ukrainie. Kilka dni temu prezydent Turcji Recep Tayyip Erdoğan przeprowadził kolejną rozmowę telefoniczną ze swoim ukraińskim odpowiednikiem, Wołodymyrem Zełenskim. Jak podawała wówczas agencja Reutera, Erdoğan zaproponował ukraińskiemu prezydentowi pomoc w procesie negocjacji z Rosją, które mogłyby doprowadzić do zakończenia wojny w Ukrainie.

Turecki polityk, który równocześnie prowadzi rozmowy z prezydentem Rosji Władimirem Putinem – ostatnia ich dyskusja telefoniczna dotycząca kwestii związanych z Ukrainą miała miejsce 16 stycznia – po raz kolejny wtedy zadeklarował pomoc przy mediacjach pomiędzy obiema stronami wojny. Na początku roku wzywał on Putina do ogłoszenia zawieszenia broni jako warunku rozpoczęcia rozmów pokojowych.

Turecki lider od początku wojny stara się przedstawiać jako potencjalny arbiter pomiędzy Rosją a Zachodem. W lipcu 2022 roku pomogła ONZ pośredniczyć w porozumieniu między Rosją a Ukrainą w sprawie eksportu zboża z zablokowanych portów Morza Czarnego.